Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 
(Read 6743 times)
tortilja
Guest




obcutek pripadnosti?
28.07.2005 at 16:02:14
 
kako je s tem?
Men se nikoli v življenju ni zdelo da bi kam pripadal in se počutim zelo samga kadar se mi tako zdi.

A sploh rabimo kam pripadat al je to sam nek vcepljen trik. (v smislu pripadnosti neke družbe)

Čutim neko stisko zaradi tega.
Sem ugotovil da sem kar nekaj stvari se spravil početi(morda je tudi kakšna "slaba" vmes)samo zato, da bi nekam pripadal.

To nekako počnem že celo življenje, iščem pripadnost.
Vendar se mi vse bolj zdi, da je to čisto brezveze, samo pol pa nevem naprej.

hvala za komentarje
Back to top
 
 
IP Logged
 
tortilja
Guest




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #1 - 28.07.2005 at 18:22:26
 
vi čutite pripadnost?

ali zato rabimo občutek pripadnosti da vemo kdo smo?
da imamo osebnost?

Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: obcutek pripadnosti?
Reply #2 - 28.07.2005 at 18:37:47
 
V bistvu ti ne morem odgovoriti, ker nisem uspela prav začutiti, v čem je problem.

Quote:
kako je s tem?
Men se nikoli v življenju ni zdelo da bi kam pripadal in se počutim zelo samga kadar se mi tako zdi.


Recimo tu bi me zanimalo, v katerem smislu želiš pripadati?
Da te nekdo sprejema....da podobno razmišljaš.....kaj čisto tretjega...mogoče nimaš prijateljev... ?

Quote:
A sploh rabimo kam pripadat al je to sam nek vcepljen trik. (v smislu pripadnosti neke družbe)

Tega tudi ne razumem najbolj. Kaj te zanima? Ne, ne rabimo pripadati, nihče nas ne bo kaznoval zaradi tega.  Ljudje pač iz pripadnosti črpajo varnost. In če ti nimaš te potrebe, je ok.


Quote:
k
Čutim neko stisko zaradi tega.
Sem ugotovil da sem kar nekaj stvari se spravil početi(morda je tudi kakšna "slaba" vmes)samo zato, da bi nekam pripadal.

Evo, najprej sprašuješ, če je treba pripadati. Zdaj praviš, da si želiš. S čim se pravzaprav ubadaš? Saj moraš ti vedeti, ali bi rad pripadal, komu bi rad pripadal in zakaj. Brez tega je vse skupaj verbalni pingpong.


Quote:
k
To nekako počnem že celo življenje, iščem pripadnost.
Vendar se mi vse bolj zdi, da je to čisto brezveze, samo pol pa nevem naprej.

hvala za komentarje


In evo - tu ponovno razbiram, da v bistvu sploh nimaš potrebe po pripadnosti ("je brezveze"). Ja zakaj potem želiš pripadati?

Ali pa nas ti vse skupaj malce hecaš?
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: obcutek pripadnosti?
Reply #3 - 28.07.2005 at 18:44:14
 
Dobrodošel tortilja na svetu pogovorov. Bomo poskrbel, da boš dobu občutek pripadnosti folku, ki ga  s svoji posti vzdržuje in to po možnosti brez občutka stiske.

Pripadnost je o.k.,  je nuja kljub kultu  (po moje napačno razumljenega ) atomizma/individualizma. Nč ni narobe živet kot pripadnik neke skupnosti, saj človk se je učloveču  skoz družbenost, družbenost je njegova narava, njegova bit.  

Stiske pr men ne povzroča  pripadnost skupnosti, ampak bojazen pred eksluzivnostjo/zaprtostjo te skupnosti, ki te osami še dost bolj kot se lahko osamiš sam pred družbo. Zato sem jest zagovornik odprte družbe brez vrhovnih avtoritet, kjer se vsak realizira skoz skupnost, ki si jo svobodno izbere, se ji prepusti in jo  svojo pripadnostjo vzdržuje odprto, ne pa zapira.

Več o problemu odprte družbe in pripadnosti skupnosti sem razpravljal tukaj: http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=opens;action=display;num=10781287...

Quote:
1. Svet pogovorov ustvarja virtualno izkušnjo globalne družbe . Globalnost  sama po sebi pomeni, da je vanjo vse vključeno oz. da ničesar ne more obstajat izven nje. Globalnost pomeni vseključljivost  oz. odprtost  za vse al pa o njej ne moremo niti govorit.  

2. Globalna izkušnja se mora zavedat svojih lastnih omejitev.  Izkušnja globalnost ne more zadovoljit potreb posameznika po pripadnosti, zato svet pogovorov ne more postati skupnost. Preveč je živopisen, preveč je različnih kultur, tradicij, svetovnonazorskih opredelitev in duhovnih praks.    

3. Odprtost oz. vsevključljivost  ne  izhaja iz izoliranega  posameznika ampak iz njegove  vpetosti  v primarno družbeno okolje. Mir, osebna svoboda, strpnost, sočutje do sočloveka in okolja, ljubezen… so tako  posameznikove osebne kot univerzalne skupne vrednote članov globalne odprte družbe, ki se uresničujejo v  Svetu  pogovorov.  

4. V primeru konflikta  morajo skupni interesi dobiti prednost  pred posamičnimi osebnimi  interesi. Ker pa  ni neodvisnih kriterijev in absolutnih avtoritet, ni mogoče, vedeti, kaj skupni interesi so. Zato se posameznik  lahko vključuje v simulacijo odprte družbe na Svetu pogovorov  le pod pogojem, da prizna lastno zmotljivost. Zmotljivost pomeni, da nihče nima monopola nad resnico in da je skupen interes   mogoče oblikovati le s postopkom poskusov in zmot.  

5. Zmotljivost  in v primarno skupnost vpet posameznik z univerzalnimi vrednotami,   sta osnovna predpogoja za funkcioniranje  Sveta pogovorov kot virtualne simulacije odprte globalne družbe. Njeni člani  se zavestno odločijo, da  načelo zmotljivosti in vpetost posmeznika  sprejmejo kot same po sebi razvidne resnice.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: obcutek pripadnosti?
Reply #4 - 28.07.2005 at 21:07:26
 
Tale pripadnost, ne moreš se ji izognit pa da si nevemkaj.
Vsi pri-padamo marsičemu. Najprej samemu sebi, potem k svoji družini, celo ulici, kjer živimo, pa deželi, eni so hudi lokal patrioti, eni se počutijo pripadne državi, pol so še nogometni klubi pa glasbene skupine, pa usi pripadamo združeni evropi in koneckoncev smo vsi pripadniki človeštva. Pripadamo tej in tej generaciji, pripadamo zvrsti homo sapiens, spadamo med živa bitja, in vsekakor pripadamo temu vesolju, v katerem živimo. Potem eni pripadajo še kadilcem, drugi vegetarijancem, tretji so pacifisti, četrti so knjižni molji, pa linuxaši, kristjani, you name it... vsemu lahko pripadaš. Eva je enkrat eno fajn knjigo o Osvobajanju od sebe spisala na forum. Te pripadnosti so tam poimenovali plemena. In vsi mi pripadamo vsem možnim, kar si jih lahko zamislimo.

Se mi zdi, da tebe pripadnost na splošno niti tolko ne muči, bolj to, komu pripadat in kako. Pripadat nikomur se po moje sploh ne da, v bistvu, še Buda, ki je bil razsvetljen, sej je odločil, da nas ne zapusti, dokler še zadnje živo bitje ne bo rešeno trpljenja. Tud temu bi se lahko reklo pripadnost. In če še on pripada, pol se zihr tud jaz al pa ti tega ne morema kr tak znebit. Se pravi pripadnost je - kaj z njo naredit je drugo vprašanje.

Tak ko razmišljam, se mi zdi da vidim samo tri vrste pripadnosti. Pripadnost po naravi (kot taki), pripadnost iz ljubezni in pripadnost iz strahu. Pripadnost iz strahu se mi zdi, da rezultira čredni nagon, pa izgubljanje sebe na račun skupine, ki ji hočemo pripadat. Pripadnost iz ljubezni  pa je ena taka stvar, kjer sebe ne izgubiš, samo deliš se in še več te je potem. To se lahko zgodi, ko naletiš na kako tako družbo al pa posameznika, čigar prisotnost ti daje dober občutek o samem sebi, takem kot si in te sheranje z njimi v bistvu bogati. Ni da bi pripadal zaradi tega, da bi nekdo bil, ampak pripadaš, ker si zaradi tega še bolj ti, tak kot si.

Jest recimo, čutim pripadnost. Ampak dokler nisem našla družbe, kjer sem se res prav počutila, sem bila rajši brez nje. Na splošno sem bla sicer celo življenje bolj asocialna. Se mi je zdelo da sem družbi tolk tuja, da bi zahtevalo preveč žrtvovanja moje osebnosti, da bi blo vredno ji pripadat. Zadnje čase se počutim clo osebnostno tolk stabilna, da me družba več ne ogroža in zaradi nje ne čutim več potrebe se spreminjat. Lahko pa s kom kaj delim, če mu je do tega. Sem pripravljena marsikoga, ki je zlo drugačen od mene sprejet. Mogoče sem bolj filozofsko stališče z leti dobila, da mi niti ni tolko pomembno, če je človek kompatibilen z mojimi pogledi in občutji, mi je dostkrat dovolj, da čutim pripadnost med nama po dobri volji in dobronamernosti. Se mi zdi, da je to prišlo kot rezultat razumevanja, da je itak celi svet ena družina ki ji vsi pripadamo, da se itak nikomur ne moreš izognit in da se ti niti treba ni. In če smo že skupaj tukaj, potem probajmo dajat in iz drugih vlečt vsaj najboljše in naredimo iz te pripadnosti nekaj dobrega Smiley

Oki, to je to. Ne vem, če sem ti uspela na tisto, kr te zanima, odgovorit sploh, sam sem se pa trudla Grin
Sicer pa dobrodošel na forumu Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #5 - 29.07.2005 at 08:55:44
 
.. obcutek pripadnosti,   ..to me je spomnilo na nekaj,
na "pripadnost plemenom" - iz "Osvobajanje od sebe" angeli in Thomas pravijo / Bernarda Pavko.

plemena ki jim pripadamo
mislimo da jim
Wink

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=knjige_filmi;action=display;num=1...
Back to top
 
 
IP Logged
 
tortilja
Guest




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #6 - 29.07.2005 at 15:49:00
 
Hvala za poste.

Sem nekaj koristnega prebral.

Ja jaz nikoli nisem imel občutek da zares kam spadam, oziroma da bi dejansko vedel kdo sem.(nevem če je kakšna povezava).

Back to top
 
 
IP Logged
 
s10
Guest




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #7 - 01.08.2005 at 15:11:03
 
Zdravo tortilja!

Nisi edini, ki ima tak občutek, razmišljanje. Te razumem.

Nekateri se zatečejo k Bogu..., nekateri se prepustijo samotnemu življenju, nekateri si ustvarijo družine, nekateri sodelujejo pri projektih, društvih...

Naša družba nas ločuje, ker temelji na tekmovalnosti. Pa tudi neumni smo ljudje, kot si verjetno že opazil.

Če mene vprašaš, bo preteklo še kar nekaj vode, da boš dobil od družbe toplino in pripadnost...

Opazuj kaj se dogaja v tvojih možganih, opazuj, kaj se dogaja z drugimi bitji, bodi realen, logičen, praktičen, SOČUTEN.

In predvsem bodi strpen, ker boš drugače začel kričati, da je na svetu nekaj hudo narobe.

Priporočam ti tudi, da dvomiš v reinkarnacijo, posmrtno življenje, Boga, dušo, astralne svetove... Naredi si trdne in ne nevidne temelje. (naj mi verniki odpustijo in razumejo mojo prizemljenost)

Stanislav
Back to top
 
 
IP Logged
 
Susi_13
Guest




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #8 - 01.08.2005 at 21:33:50
 
Kot otrok sem obozevala volkove. Nacin, kako se umaknejo v samoto. Kako prezivljajo svoje zivljenje odmaknjeni vecino casa. Ob casu parjenja se zberejo.

Cutijo pripadnost? Ne vem.

Vem pa, da odkar sprejemam sebe, ne cutim vec potrebe, da bi nekam pripadala. Je ni ...

Lahko sem za trenutek ali dva del zivljenja nekoga drugega. Del zivljenja vecje skupine. A le to.

Jih ljubim, obozujem, obcudujem, spostujem, vendar: ne potrebujem jim pripadati. Je dovolj ze to, da jih sprejemam, kot sprejemam sebe.

Suzy
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #9 - 02.08.2005 at 12:54:29
 
Quote:
Kot otrok sem obozevala volkove. Nacin, kako se umaknejo v samoto. Kako prezivljajo svoje zivljenje odmaknjeni vecino casa. Ob casu parjenja se zberejo.

Cutijo pripadnost? Ne vem.

Vem pa, da odkar sprejemam sebe, ne cutim vec potrebe, da bi nekam pripadala. Je ni ...

Lahko sem za trenutek ali dva del zivljenja nekoga drugega. Del zivljenja vecje skupine. A le to.

Jih ljubim, obozujem, obcudujem, spostujem, vendar: ne potrebujem jim pripadati. Je dovolj ze to, da jih sprejemam, kot sprejemam sebe.

Suzy

Po tem kar jaz vem o volkovih, ti ves čas živijo in lovijo v krdelih, v katerih so organizirani v precej jasno hierarhijo. Celo parijo se glede na mesto v hierarhiji.

Zgodbe o volkovih samotarjih, pa so menda tudi resnične, vendar ne tako zelo pogoste. Samotarji navadno postanejo tisti Beta samci, ki jim ne uspe naskok na položaj Alfe, vodje krdela, ali pa morda tudi pregnani bivši Alfe. Poti nazaj v krdelo navadno ni, sami pa gotovo ne morejo lovit tako uspešno, kot to počne krdelo volkov. Tisti, ki sami preživijo dlje časa morajo biti posebej zviti (in nevarni) lovci, zato o njih verjetno tudi precej zgodb in legend.

bp

P.S. Za razliko od volkov pa recimo kojoti menda živijo v parih oz. v atomarnih družinah t.j. samec + samica + mladiči.
Back to top
 
 
IP Logged
 
svobodnjak
Guest




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #10 - 03.08.2005 at 10:50:58
 
Misel enega  izmed največjih modrecev na svetu Anthony de Mello.

Ko isčeš resnico,stopaš sam.Pot je preozka za družbo.

Kdo lako prenese takšno samoto?

Sedaj se postavlja vprašanje BITI ali NEBIT.
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #11 - 07.08.2005 at 20:47:05
 
nič ni brezveze....
eni
tak hudo pripadajo skupini da ne vidijo ničesar drugega, ni časa, sploh ne opazijo da obstaja še kaj drugega...

ja, pripadnost na levelu plemen...
skupin
krožkov


..vse ob svojem času ...
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #12 - 07.08.2005 at 21:02:27
 
..mislim da eni lahko komaj skozi pogovor o pripadnosti u/vidijo da pripadajo plemenom, tem po tvoje nizkim pripadnostim al kak naj rečem, in potem začnejo razmišlat o pripadnosti čemu večjemu.....

recimo...
Back to top
 
 
IP Logged
 
Iluzija
1
*
Offline

I love YaBB 1G - SP1!

Posts: 13
Ljubljana
Gender: female
Re: obcutek pripadnosti?
Reply #13 - 14.08.2005 at 22:52:14
 
Vsak posameznik nekam spada ... v začetku je to družina, kasneje pa določen krog prijateljev, znancev, sošolcev.

Mislim da je občutek pripadnosti pri večini ljudi zelo močan. Sama sem bila vedno individualist in zavestno delam na tem, da ne bi komu preveč "pripadala"... Edina stalnica je družina, vse ostalo se menja. Se giba.
Back to top
 
 
IP Logged
 
David
Ex Member




Re: obcutek pripadnosti?
Reply #14 - 15.08.2005 at 10:34:01
 
..odvisno od posameznika, enim družina ni stalnica ki bi jih spremljala, je nekaj česar že dolgo ni.
Imajo pa sigurno pripadnost čemu drugemu..

Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2