Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 14372 times)
exodus
Ex Member




Newageovska krivda
25.03.2005 at 11:51:35
 
Celo Jung, ki je bil seznanjen z mistično filozofijo in zlasti vzhodnjaško mislijo, je imel ambivalenten odnos do njene uporabe. Posvaril je, kako tvegano je lahko izvažanje verovanj iz ene kulture v drugo, zlasti če so njuna psihologija in metafore tako zelo različne. Prepričan je bil, da se nujno pojavljajo nesporazumi ter zlorabe filozofije in njenih tehnik, ko je dejal:


"Ljudje bi napravili karkoli, pa če bi bilo še tako absurdno, samo da se jim ne bi bilo treba soočiti z lastno dušo. Vadijo jogo, se držijo strogih dijet, se na pamet naučijo teozofijo ali mehanično ponavljanje besedila iz vse svetovne literature - samo zato, ker se ne morejo sprijazniti s sabo in ker nimajo niti trohice vere, da bi iz njihove lastne duše kdajkoli prišlo karkoli koristnega."



Kot bi pričakovali, se je v newageovski misli pojavilo ogromno napačnih predstav in pretiranih poenostavljanj. Klasičen nesporazum je ošabna trditev, da "sami ustvarjamo svojo realnost". Pri tem ustvarjanju nedvomno sodelujemo, toda nikjer v vzhodnjaški misli ni niti najmanjšega dokaza za to, da edino mi režiramo svojo usodo.

Doktrina o "ustvarjanju" je nevarna, ker se na prvi pogled zdi, da ponuja novo svobodo za raziskovanje globlje modrosti, rastoče iz tisočletnega duhovnega bogastva. V resnici je nekaj čisto drugega. Železne verige krščanskega izvirnega greha je zamenjala z zlatimi, ki so videti vabljive, a zato nič manj ne priklepajo.

V zadnjem času si je pridobila močan vpliv v alternativnem zdravljenju vera, da smo zavestno in podzavestno odgovorni za vse, kar se nam zgodi. Te ideje se tudi pretirano poveličujejo v obilici knjig o samopomoči. Torej v newage je začel veljati slogan "ustvarjajmo svojo realnost" neke vrste zdravilo za vse bolezni, ki si ga predpiše vsak sam. Jasno, da krepak občutek osebne moči ponuja zdravo alternativo pasivni vdanosti v usodo.

Če je tako, ali potem sami povzročimo svojo bolezen?

Newagerjem je v zvezi z boleznimi, ki so po izvoru fiziološke, uspelo ne le to, da jih razlagajo kot izvorno psihične... ampak so šli še dlje in jim pripisali kar duhovni izvor, češ da so to "lekcije", ki jih daješ samemu sebi... "No, česa se skušaš naučiti iz te bolezni?" te vprašajo. Če imaš recimo raka na očesu, ti porečejo: "Česa nočeš videti?" Ali pa si zlomiš nogo, in že slišiš: "Zakaj se izogibaš temu, da bi se postavil zase?"

Pesimisti zaradi svoje zakoreninjenosti v nemoči veliko tvegajo. Radi zamenjajo odgovornost za dobro življenje s krivdo, da so to bolezen sami povzročili. Bolezen vidijo kot spodrsljaj. Za iluzijo moči si prizadevajo s prepričanjem, da lahko ozdravimo tisto, kar smo povzročili. Zamisel, da je naše telesno stanje preprost odsev psihičnega in duhovnega, je nevaren in razširjen nesporazum. Nekateri ljudje umrejo mladi, nekateri pa zelo stari. S čimer pa nima ničesar opraviti togost njihovega življenja, "kako dobri" so bili. Umirajo od srčne kapi in od raka - dveh najpogostejših vzrokov smrti v naši družbi. Ne umirajo pa zato, ker jih Bog kaznuje, ker so spustili kako "lekcijo" ali ker niso dovolj dobro meditirali...


Druga plat newageovske krivde je pojmovanje, da je bolezen posledica pretekle karme. To pojmovanje zavija motiv zločina in kazni judovsko-krščanskega duhovnega pesimizma v napačno razumljeno vzhodnjaško embalažo. Večkrat jo zamenjujejo z vrednostno sodbo, nezavedajoč se, da je to lahko le splošno znan naravni zakon, tako kot zakon težnosti. Se pravi, če ignoriramo svojo senco in ponavljamo isto napako, bomo seveda prej ko slej doživeli svojo "karmo", sadove svojih dejanj, kot obliko trpljenja. To pa ne pomeni, da je vse, kar se nam pripeti, "karmično" in da je naša "karma" (usoda) vse, kar določa našo radost in bolečino.






Back to top
 
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Newageovska krivda
Reply #1 - 25.03.2005 at 11:57:46
 
Ful dobro.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Newageovska krivda
Reply #2 - 25.03.2005 at 12:13:49
 
Exodus
.. si kot nekdo ki hodi na RKC forum in seka po RKC  
..pa ne neha.

sej je okej, ti kr. Mi je zanimivo te brat.

--- - -
Text pa je ful dober.
Newage navlako in vse te novodobne kajjazvemkaj je pa itak treba prepovedat in izbrisat z obličja Zemlje, ker delajo samo škodo, zavajajo ljudi in jih delajo bolane, koristi itak ni nobene od njih, en sam blef so, so v bistvu že kriminalna zadeva,    ..so - seme zla.
Newage je treba prepovedat!
Go Exodus, go!
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Newageovska krivda
Reply #3 - 25.03.2005 at 12:22:48
 
Db, sem nekaj študirala Junga svojčas in moram reči, da mi je njegov odnos do življenja precej blizu. Še posebej tole:

exodus wrote on 25.03.2005 at 11:51:35:
Celo Jung, ki je bil seznanjen z mistično filozofijo in zlasti vzhodnjaško mislijo, je imel ambivalenten odnos do njene uporabe. Posvaril je, kako tvegano je lahko izvažanje verovanj iz ene kulture v drugo, zlasti če so njuna psihologija in metafore tako zelo različne. Prepričan je bil, da se nujno pojavljajo nesporazumi ter zlorabe filozofije in njenih tehnik, ko je dejal:



za moje pojme ni iz trte izvito.
Verjamem, da lahko newagske tehnike in filozofija na koga blagodejno delujejo - prvi hip. Za dolgoročno delovanje sem že bolj skeptična, saj je potrebno imeti določene dušne oz. bolje rečeno duhovne predpogoje, katere zahodnjaki praviloma nimamo.

Poznam pa tudi en kup ljudi, ki so newagu sorodne pristope doživeli kot veliko nasilje nad seboj. Ene stvari pač niso kompatibilne. Tak to je.
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
sinjeoka
5
*****
Offline

No guts no glory!
Posts: 2783

Gender: female
Re: Newageovska krivda
Reply #4 - 25.03.2005 at 12:27:53
 
Lilith wrote on 25.03.2005 at 12:22:48:
Verjamem, da lahko newagske tehnike in filozofija na koga blagodejno delujejo - prvi hip. Za dolgoročno delovanje sem že bolj skeptična, saj je potrebno imeti določene dušne oz. bolje rečeno duhovne predpogoje, katere zahodnjaki praviloma nimamo.



fast food, fast love, fast bliss, fast happiness, fast faith
Back to top
 
 
IP Logged
 
japka
5
*****
Offline


Posts: 1457

Gender: male
Re: Newageovska krivda
Reply #5 - 25.03.2005 at 12:34:51
 
..ma brez panike, sem se itak pune hecal. Mi je hecno.
Samo kr, kr mi je včasih res zanimivo branje.
Back to top
 

5 krat na dan
 
IP Logged
 
robi...
Guest




Re: Newageovska krivda
Reply #6 - 25.03.2005 at 17:46:47
 
Quote:
Zamisel, da je naše telesno stanje preprost odsev psihičnega in duhovnega, je nevaren in razširjen nesporazum.

Zelo dobra reklama za medicino in dohtarje, ki želijo čimveč zaslužiti.

Čakanje na čudežno tabletko, je tudi velik nesporazum. Grin

Back to top
 
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Newageovska krivda
Reply #7 - 25.03.2005 at 18:44:19
 
bom useen probu
*
Kot bi pričakovali, se je v newageovski misli pojavilo ogromno napačnih predstav in pretiranih poenostavljanj. Klasičen nesporazum je ošabna trditev, da "sami ustvarjamo svojo realnost". Pri tem ustvarjanju nedvomno sodelujemo, toda nikjer v vzhodnjaški misli ni niti najmanjšega dokaza za to, da edino mi režiramo svojo usodo.
*
lepo si napisu da (so)delujemo pri ustvarjanu svoje realnosti
zdej ... će se kle mal ustavš
in odmislš mal okolico in to da ti ona vsiljuje - (so)vsiljuje provzaprov - svojo realnost, sej u bistvu nč dost druzga ne moreš narest kt to da se umakneš - zamenjaš okolico, ugotoviš, da je tvoja realnost precej odvisna od tebe samega. in fact - še najbolj, bi blo treba rečt, kolkr okolica lahko vpliva na tvojo realnost, natanko tolk ji tud pustiš.

izbereš provzaprov ...

se reče - dokler nisi razsvetljen, ne ustvarjaš sam, izključno, svoje realnosti, ampak ti jo soustvarja okolica, kolkr vzorcev vsiljenih iz okolice pač še imaš (ki pa jih rabiš za svojo rast - za preseganje samega sebe, bi lahko reku).
bolj ko se razsvetljuješ, bolj sam ustvarjaš svojo realnost in manj jo okolica ustvarja zate.
to tko pač je ... that's the way life goes ...

hec je pa u bistvu samo v opazovanju

da si pozorn na to kaj delaš in kaj tvoja dejanja porodijo v okolici

dajanje - sprejemanje


*Če je tako, ali potem sami povzročimo svojo bolezen? *
zakaj to sprašuješ če poznaš odgovor na to vprašanje?
itaq

treba je probat ... ni druge ... opazovanje in pol sprememba ... in opazovanje ...


karma
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=110432...

Krivda je primerna beseda, ki pokrije vse različne načine, s katerimi se odzivamo na našo senco:
senca
http://www.pozitivke.net/article.php?story=20020830145042459
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=samozdravljenje;action=display;nu...

Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Newageovska krivda
Reply #8 - 25.03.2005 at 19:39:50
 
Lilith wrote on 25.03.2005 at 12:22:48:
Poznam pa tudi en kup ljudi, ki so newagu sorodne pristope doživeli kot veliko nasilje nad seboj. Ene stvari pač niso kompatibilne. Tak to je.

Jest pa en kup ljudi ki so vsiljevanje krščanstva doživeli kot veliko nasilje nad sabo. ene stvari pač niso kompatibilne. Tak to je.

Da o agresivnem ateizmu niti ne govorim.

bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Newageovska krivda
Reply #9 - 25.03.2005 at 20:30:17
 
Ej, exo, s tvojimi novoodprtimi topiki je že skor tko kot z oddajami Jerryja Springerja – kako sploh še najdeš naslove za tolk podobne téme? Grin

Da ne bo pomote, nobenih drugih paralel nimam v mislih. Ne mislim nič slabga, padlo mi je na pamet, pa se mal zabavam ob lastnih domislicah. Privošči mi mal zabave. Grin

Aja, še to: zanimivo mi je bilo, kako si zamenjal ime. Prej si izganjal hudiča (očitno si ga dobr prepodil Cheesy), zdej si pa na poti v obljubljeno deželo. Ob tem pa vseeno ostajaš "dobri stari" exo. Way to go!
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Lilith
5
*****
Offline

..to be more like me and
less like you...
Posts: 1554

Re: Newageovska krivda
Reply #10 - 25.03.2005 at 21:04:20
 
Quote:
Jest pa en kup ljudi ki so vsiljevanje krščanstva doživeli kot veliko nasilje nad sabo. ene stvari pač niso kompatibilne. Tak to je.

Da o agresivnem ateizmu niti ne govorim.

bp



Ti čisto verjamem. Že z besedo "vsiljevanje" si vse povedal. Stvari moraš sam vzeti k sebi in če ti odgovarjajo, jih moraš sam vzeti za svoje.
Tak to (tudi) je. Wink
Back to top
 

... Sometimes I feel that I should go and play with the thunder...
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: Newageovska krivda
Reply #11 - 26.03.2005 at 18:10:43
 
v bistvu ne vem, od kod ta sestavek prihaja, se mi pa zdi da poskuša razumet new age čist iz krščanskega stališča.
če skoz rumeno steklo gledaš modri svet, ga boš videl zelenega.
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
zvezdni_angel
2
**
Offline

angelski poljub
Posts: 57

Re: Newageovska krivda
Reply #12 - 26.03.2005 at 18:16:14
 
Halooooo

Bom dodala mojo misel, le kdo mi jo je vzel,
...SAMA SI USTVARJAM SVOJO RESNIČNOST.... in niti malo se ne čutim ošabna, ampak zelo odgovorna za svoje življenje.

Vedno bolj v svojem filmu igram glavno vlogo in vse manj imam vlog v filmih drugih.

Vedno bolj v sebi, z mojo dušo in na moji poti...
Back to top
 
 
IP Logged
 
zvezdni_angel
2
**
Offline

angelski poljub
Posts: 57

Re: Newageovska krivda
Reply #13 - 26.03.2005 at 18:38:28
 
In če bi vsak pri sebi poiskal svojo pot, se nehal upletat v igre z drugimi bi s tem dal možnost tudi drugim, da najdejo svojo pot. Ko vidimo čez svoj nos je resnica malo drugačna.

Vsaka tehnika, ki nam pomaga da smo bliže sebi je OK.

In iz vsake vere vzamemo kar se nam zdi OK.

Na poti izkušenj pa bomo našli vse kar bomo rabli, notranji glas pa bo vse močnejši.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Mateja B.
4
p
****
Offline


Posts: 441

Gender: female
Re: Newageovska krivda
Reply #14 - 26.03.2005 at 20:06:28
 
Devi wrote on 26.03.2005 at 18:10:43:
če skoz rumeno steklo gledaš modri svet, ga boš videl zelenega


O hudo. Hudo dobr ... Tnx za tole.

Pa za tole tud.
zvezdni_angel wrote on 26.03.2005 at 18:16:14:
Vedno bolj v svojem filmu igram glavno vlogo in vse manj imam vlog v filmih drugih.

Ja, to je to. A poznaš tud to, ko ti včasih - to mi je vedno neverjetno, ponavadi tud zabavno - kdo v svojem filmu pripiše ful večjo vlogo, kot jo imaš res? In pol se začne ful enih spekulacij in ugibanj, kaj vse da počne ta lik - v resnici si pa samo mimoidoči, ki gre v ozadju skozi kader, ker tvoja pot pač vodi tam mimo.

Smiley
Back to top
 

I love to live and I live to love.
WWW WWW  
IP Logged
 
Pages: 1 2 3