Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 5 6 
(Read 25560 times)
Jst
Guest




Re: Kategorije
Reply #45 - 17.09.2002 at 22:41:42
 
Hi,

Sicer sem zdajle bolj preletel tole izredno zanimivo debato, pa upam, da bom zadel bistvo.

Po moje je problem v tem, da ljudje zivimo vecinoma v sivini. Torej nekje vmes. Problem vidim v tem, da vedno dopuscamo rezervno moznost. Vedno je nekje v rezervi neki morda, mogoce, lahko da bi, itd., itd. Dejansko pa so stvari v svojem bistvu dosti bolj dokoncne, dosti bolj absolutne.

Namrec, Fizicni plan kot tak si lahko interpretiras kot relativen, na ostalih plani pa relativnosti ni. Tam obstajajo samo absolutni pojmi. Ali si ali nisi. Mogoce si ali mogoce nisi tam ne obstaja.

In ce ves, da se Zivljenje izliva v nas Fizicni plan direktno iz Custvenega plana s svojimi absolutnimi pojmi, ugotovis, da je tudi tukaj spodaj tisto resnicno bistvo neke stvari dejansko samo eno in kot tako tudi absolutno, ne glede na zunanji videz. Resnica je vedno ena. Resnica je absoluten pojem. Ne moreta biti dve resnici hkrati. To je neumnost. Za nas ljudi pa obstaja toliko resnic, kolikor je nasih glav. In v tem jaz vidim glavni problem tudi toliksnega nerazumevanja med ljudmi.

Problem vidim tudi v tem, da si ljudje v svojem pomankanju poguma ne upamo tvegati, pa se hitro umaknemo v sivino, ko dopuscamo vec moznosti.  Dopuscamo pa jih itak predvsem kot opravicilo za naso nesposobnost uravnavati poti, ko gredo malce po svoje. Po svoje pa gredo zato, ker svojega zivljenja nimamo povsem v svojih rokah. Pa pridemo v zacaran krog.

Namrec, v bistvu se o ljubezni resnicno ne mores veliko pogovarjati. Ljubezen je po mojem mnenju absolutna in univerzalna na vseh planih nasega bivanja. Recimo, stevilke so tudi absolutne. Filozofirati o ljubezni je podobno kot filozofirati o tem zakaj je 1+1 = 2. Lahko napises knjige o tem, pa ne bos povedal veliko. Vendar, ker le malo ljudi posedujemo to resnicno ljubezen in verjetno predvsem zaradi zelje to ljubezen zacutiti, o njej tudi razpravljamo in filozofiramo. In to je OK.

Vendar, po mojem mnenju tisti, ki to ljubezen obcuti in zivi, o njej ne govori, temvec po njej deluje. Ostali pa se cudimo, iscemo njegovo blizino ali pa ga preziramo. In to je tudi Ok, saj vse kar je vmes je zopet sivina, ki pelje zgolj v stagnacijo in neko inertno stanje, ko ne prides nikamor. Ne naprej, ne nazaj. To pa ni OK.

Ljubezen kot instant custvo: danes te ljubim, jutri pa morda, je zagotovo nekaj kar to ni.


Lp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #46 - 18.09.2002 at 01:33:14
 
Quote:
Anuk Karmen, da te ne bom zdaj jaz citiral, saj veš:
"You scared the ..."

Bi citiral predvsem tud sebe in večnost in vesolje in to... kaj je zdaj za videt in kaj za vedet ??? ti že domače zveni; ne vem, zame je to situacija, ki je ne bi ponavljala v nobenem primeru, razen ko tudi zame vključuje življenjsko nujo.

Quote:
Me boš še spreobrnila nekega dne, če boš še naprej nadaljevala z zavidenjem in zavedenjem med ugotavljanjem razlik med zavidanjem in zavedanjem.

Nak. Se pač u-do-jemava. Virtualy-hiperealno-mentaly in kar je še teh prilastkov. Prijatelj - si mi neprecenljivo odkritje - kot vodnjak iz Izvira. Tega bom strupila le pod enim pogojem, ker še tudi moram zarad sebe verjet, da je v pravi dozi zdravilen.

Quote:

Ampak imam zaenkrat še polno glavo opravkov s svojim kompliciranjem.
lp bp

Uporabnemu "poenostavljanju" ob bok gre to - kolikor je le mogoče, vendar ne bolj...in prav ti si mi dal jasno vedet, da te lahko sprejemam kot odgovornega poslušalca. Zmorem pa to tko, omejeno, ker "zgovorno človeško telo je pomanjkljivo - vsebuje napako".
Smo že tud ugotavljal, da je čar uvida je v njegovi totalni individualnosti...nepovezansti posameznikovih poti do spoznanja,...odsotnost medsebojne izmenjave informacij oz. komunikacije, saj veš.

Amstel wrote on 17.09.2002 at 17:20:48:
In, se mi zdi prav zanimiva varjanta. Prazen kontrolni stolp.
Predstavljam si takega, očiščenega, pospravljenega, z listkom na mizi.. "grem v life"..

Pomoje Amstel, smo samo v heavy-metall dilemi sposobni poslat kontrolorje u p...m.....pomeni take vrste situacijo, da pred tem kontrolorji eno resno obdobje niti pod razno ne razmišljajo, da bi bili sploh še kdaj prijazni.

Quote:
Glede manipulacije... mi pade na pamet le tole... manipuliraš iz strahu. Torej, se ti res ne izplača se potapljati v mešane občutke, ker boš (?) iz strahu manipuliral, ker se v njih ne znajdeš. Pač. To je tvoja realnost. Upoštevaj jo.


Manipuliranje..ne nosi samo slabšalnega pomena, v svojem nasprotju pomeni nič več kot rokovanje, določeno uporabo z aktivnostjo, morda delovanjem. Seveda je včasih to povezano s strahom, največkrat pa ne, posebej še, če so tako temeljito razdelana kot jih izrazi bp.  Smiley

Čustva imamo zato, da jih izražamo, tudi ljubezenska. Ker na ta način dajemo možnost, da omogočimo rast. Tako sem jest dojela namen tega topica. In Edi je dodal lep stavek: kdor se je res pripravljen naučiti, bo našel učitelja (nekaj takega). Učimo se itak celo življenje. Ampak čustva imamo zato, da jih izražamo. In sprejemamo. Ali oboje; pa zato še niso instant ali bolna, Jst.

pozdrav od Anuk Karmen

p.s. sem razširila zgoraj misel z namenom večje razločnosti.
Back to top
« Last Edit: 18.09.2002 at 11:11:55 by anuk »  
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #47 - 18.09.2002 at 02:31:20
 
Živjo spet  Smiley

sem hotela še nekaj dodat zgornjemu postu, pa se bom vnaprej še posebej izogibala temu. Verjetno res nič nikoli ni dovolj dobro ali pa je to zelo zelo redko, premalokrat skratka.

Spomnila sem se na eno predavanje na temo Wagnerjeve operete Tristan in Izolda (točnega naslova predavanja zdaj ne vem, dopišem). Je pa to tema velike ljubezni oz. "tistega" ljubezenskega odnosa, s katero so se napajali različni avtorji. Slavoj Žižek je prav lepo utemeljil in napeljal njuno razmerje na današnji (7 let nazaj) dojemljiv način in strnil s tole mislijo, kot temeljno dilemo v enem takem odnosu:
"YOU MEAN ABSOLUTELY EVERYTHING TO ME, BUT I CAN SURVIVE WITHOUT YOU!"

Kaj naj to pomeni?

pozdrav od Anuk Karmen
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Kategorije
Reply #48 - 18.09.2002 at 09:02:11
 
Evo, jst, spet smo se znajdl v položaju, ko evropsko racionalistično tradicijo konvertiramo v ezoterično pa nazaj.

Quote:
In ce ves, da se Zivljenje izliva v nas Fizicni plan direktno iz Custvenega plana s svojimi absolutnimi pojmi, ugotovis, da je tudi tukaj spodaj tisto resnicno bistvo neke stvari dejansko samo eno in kot tako tudi absolutno, ne glede na zunanji videz. Resnica je vedno ena. Resnica je absoluten pojem.


Bp bi rad iznašel  formulo, kako si prikazat eno kategorijo kot nedvoumno in ekzaktno, tkorekoč abosluno veljavno, tud v fizičnem planu. Jest sem mu pokazal, da je to možno le skoz eno drugačno dojemnaje realnosti, kot smo jo sobosbni dojemat skoz evropsko racionalistiočno tradicijo. Da je to tradicijo potrebno presečt, če ne o enih absolutnih kategorijah sploh  ni možno govort. Tud o  taki njihovi absolutnosti, ki se odraža skoz usedline v  trenutni opreditvi pojma skoz družbeno konverzacijo, ne. Če ostajaš znotraj  evropske racioanilstične tdicije, je v bistvu ok, ampak si pol ujet  v enem polju sivine, kjer so spoznanje npr. ljubezni  edino oprimeljivi vzorci,  modeli in življenski stili, ki so aktualni le  tukaj in zdaj, ki se praktično dnevno spreminjajo glede na družbeno prakso,  niso pa absolutno veljavni za vse čase in vse kulture.

Absolutno spoznavnost je mogoče dosečt le, če se odrečeš klasičnemu pojmovanju realnosti,  t.j le  v eni drugačni obliki realnosti, recmo temu postmoderni hiprrealnosti. Ta, če jo gledamo iz stališča tud evropske spoznavne tradicije, za razliko od splošno veljavne vključuje tud evropsko ezoterično tradicijo, magijo oz. razdelitev t. i. relanosti na fizični, astralni in mentalni plan,  vsak s svojimi spoznavnimi standardi, spoznanje pa je v umetnosti prenašanja oz. razlaganja  zakonitosti, ki vladajo v enem planu, na drugega, v končni fazi na fizičnega. Fizičen plan po takem postopku pozna tud absolutne kategorije, vendar je kot tak drugačen od  klasične realnosti po evropski racionalističn tradaciji, je zanjo neke vrste hiperrealnost.    

Skratka, če hočemo v fizični svet vpelat ene absolutne kategorije in se prebit iz enega polja sivine, moramo pristat na eno drugačno obliko od modernega pojmovanja  realnosti, kot smo jo vajeni. Recmo temu, da je to postmooderna hiperealnsot, ki ma tud bolj popularne izpeljenake kot 'nova doba', 'new age' in kar je še tega, kar svojo novo  realnost gradi ne evropski in vzhodnjaški duhovni/ezoterični tradiciji v kombinaciji  z zanstvenimi spoznanji, ki  relativizirajo objektivno spoznavno veljavnost znastvenih spoznanj samih.    

Poskus soustvarjanja take nove nad/realnosti je tud tale forum, ki je seveda le ena virtulna podpora, da kategorije  zaživijo v absolutnem smilsu tud in predvsem v real-lajfu. Pa nč hudga, če se nam ta kaže kot   nadrealen, enkart nam bo  bo že postal tako domač, da nam tud njegovo kakršnokoli že poimenovanje  ne bo več tuje.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




There be dragons
Reply #49 - 18.09.2002 at 12:12:18
 
titud wrote on 18.09.2002 at 09:02:11:
Evo, jst, spet smo se znajdl v položaju, ko evropsko racionalistično tradicijo konvertiramo v ezoterično pa nazaj.

Sekanje glav zmajem, tako himeričnim, kot tudi hipotetičnim in metaforičnim po mojem ne spada čisto v evropsko racionalistično tradicijo, mi pa noče iz glave.

So bili časi, ko so zmaji zamejevali in omejevali prostor v katerem so živeli ljudje, tam kjer so domovali zmaji, tja se v evropski ne povsem racionalističnem prostoru ni hodilo. Tja so odhajali samo posamezniki, vitezi na svojih pohodih in namesto glav prinašali fabule o deželah tako fantastičnih, da si jih tudi L. Ron Hubbard ne bi znal izmislit, junaštvih tako pogumnih in dejanjih tako prebrisanih, da je vzdrhtelo srce še tako dične grajske gospodične.

Pravzaprav so tja morali hodit, tako kot danes moramo hodit v službo, sicer bi se grajskim gospodičnam hitro lahko zavihal nos in bi ga obrnile drugam. H kakšnemu trubadurju naprimer, ki je pihal na, hmm, dušo bolje kot vsak vroč poletni veter.

Pa vsake toliko so morali, tako kot menda Sv. Jurij, ferderbat oz. obglavit kakšno zaresno pošast, recimo kakšnega križanca med pobesnelim strastnim bikom in velikim strahom in tako omogočit ljudem, da so spet lahko živeli na nekam področju.

Meni se zdi, da imamo tudi danes na kakšnem zemljevidu še vedno napise "Tam so zmaji" in pa pogumne posameznike, ki prinašajo zgodbe o različnih prečudnih in prečudovitih, že kar absolutnih rečeh (in planih).
Pa zgleda, da ni še ta pravi čas, da bi se kakšen Krištof K. našel in namesto zgodbic še kaj bolj otipljivega nazaj prinesel, če bi že sploh nazaj prišel. Vsaj jaz ga ne poznam.

Quote:
Bp bi rad iznašel  formulo, kako si prikazat eno kategorijo kot nedvoumno in ekzaktno, tkorekoč abosluno veljavno, tud v fizičnem planu.

Bp bi raje pregnal kakšnega zmaja, tistega skrižanega, ki mu ne znamo dati drugačnega imena kot zmaj, čeprav je čudno biku podoben, ki se mu na pot postavlja, kot pa postal alkimist in iskal kamen modrosti, oz. počel podobne bolj ali manj eksaktne ali neksaktne (hmm, ezoeksaktne) reči.

Quote:
Jest sem mu pokazal, da je to možno le skoz eno drugačno dojemnaje realnosti, kot smo jo sobosbni dojemat skoz evropsko racionalistiočno tradicijo. Da je to tradicijo potrebno presečt, če ne o enih absolutnih kategorijah sploh  ni možno govort.

No titud, a sem se kaj naučil, ali sem čedalje bolj lost case?

Quote:
Če ostajaš znotraj  evropske racioanilstične tdicije, je v bistvu ok, ampak si pol ujet  v enem polju sivine, kjer so spoznanje npr. ljubezni  edino oprimeljivi vzorci,  modeli in življenski stili, ki so aktualni le  tukaj in zdaj, ki se praktično dnevno spreminjajo glede na družbeno prakso,  niso pa absolutno veljavni za vse čase in vse kulture.
Sem prešaltal iz sivega na zeleno in bom kmalu pisan kot Anuk Karmen. Je kaj boljš kot sivo?

Quote:
Absolutno spoznavnost je mogoče dosečt le, če se odrečeš klasičnemu pojmovanju realnosti,  t.j le  v eni drugačni obliki realnosti, recmo temu postmoderni hiprrealnosti.
Ampak če v hiperrealnosti absolutno spoznaš in pripoznaš eno realnost, potem se odrečeš hiperrealnosti.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #50 - 18.09.2002 at 12:52:33
 
Gru Gru wrote on 17.09.2002 at 11:33:49:
8. Ja madona čustvo je čustvo, je tisto kar čutiš (ljubezen, sovraštvo, srd, jeza, žalost, hrepenenje, veselje), Občutek pa je, da nisi prepričan v neko dejstvo, ki se pojavlja.


Edi (madona), imam občutek, da nisi prebral vse debate. Ker to vprašanje glede čustev in občutkov je "dobil" bp v razmislek. Sicer pa vsi skupaj razmišljamo....

In..... kot pravi Sanja Rozman:
Nikomur ne želim vsiljevati svojega koncepta, ker nisem popolna in lahko posredujem le svojo izkušnjo, ne pa večne resnice.

Bp, toliko v reply glede "NMA".  Grin
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Amstel
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Kategorije
Reply #51 - 18.09.2002 at 12:58:50
 
Quote:
Živjo spet  Smiley

Tristan in Izolda ... Je pa to tema velike ljubezni oz. "tistega" ljubezenskega odnosa, s katero so se napajali različni avtorji.
"YOU MEAN ABSOLUTELY EVERYTHING TO ME, BUT I CAN SURVIVE WITHOUT YOU!"

Kaj naj to pomeni?


Ne, ne, ne.... ne govori o veliki ljubezni ampak o veliki zablodi o ljubezni. govori o romanitčni ljubezni, katero marsikdo išče.... in nikdar ne najde... ker ne obstaja.
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: There be dragons
Reply #52 - 18.09.2002 at 13:03:47
 
Quote:
Sekanje glav zmajem, tako himeričnim, kot tudi hipotetičnim in metaforičnim po mojem ne spada čisto v evropsko racionalistično tradicijo, mi pa noče iz glave.

Meni se zdi, da imamo tudi danes na kakšnem zemljevidu še vedno napise "Tam so zmaji" in pa pogumne posameznike, ki prinašajo zgodbe o različnih prečudnih in prečudovitih, že kar absolutnih rečeh (in planih).
Pa zgleda, da ni še ta pravi čas, da bi se kakšen Krištof K. našel in namesto zgodbic še kaj bolj otipljivega nazaj prinesel, če bi že sploh nazaj prišel. Vsaj jaz ga ne poznam.


A si bral Ime rože? Tle lahko prebereš en dialog
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=opens;action=display;num=22;start...
V 13. stoletju se je stari pater jorge skliceval na boga, da je na nekatere listine treba napisat: hic sunt leons (tukaj se skrivajo zmaji/zveri). Ampak zanimivo, da so se zmaji tedaj skrivali v platonovi poetiki kot temljnem delu grške klasike, na katerem se je razcvetelo evropsko razsvetljensvo in pometlo s srednjeveško vraže/vernostjo. Dons bi zaščitniki moderne  vraže/vernosti  s takimi napisi na podlagi  avtoritete razuma pač želeli označiti  lisitine, ki bi nas utegnile okužit s  postmodernim  pojmom razsvetljenja. Vsaka doba ma pač  svoje  zmaje in svoje tragične junake, ki se z njimi bodejo. Je marx dobr napisal, da se zgodovina ponavlvlja, prvič se kaže kot tragedija, drugič pa kot farsa.
     
Quote:
Bp bi raje pregnal kakšnega zmaja, tistega skrižanega, ki mu ne znamo dati drugačnega imena kot zmaj, čeprav je čudno biku podoben, ki se mu na pot postavlja, kot pa postal alkimist in iskal kamen modrosti, oz. počel podobne bolj ali manj eksaktne ali neksaktne (hmm, ezoeksaktne) reči.


Smo izvoli, ampak se zavedaj, da obstaja resna možnost, da ne boš odigral kakšne heroične vloge v tragediji, ampak po vsej verjetosti kakšno klovnovsko v farsi.  


Quote:
No titud, a sem se kaj naučil, ali sem čedalje bolj lost case?


Saj ni važn, kaj si zame. Ko in če boš  sebe ugledal kot  lost case, bo to šele prva stopnja na poti, da se spet najdeš.    

Quote:
Sem prešaltal iz sivega na zeleno in bom kmalu pisan kot Anuk Karmen. Je kaj boljš kot sivo?


Priznanje večplastnosti  je ok.,  se je problem vseh plasti hkrat  zavedat.


Quote:
Ampak če v hiperrealnosti absolutno spoznaš in pripoznaš eno realnost, potem se odrečeš hiperrealnosti


Saj smisel hiperrelanosti ni v tem, da je hiper. Hiper je po sili prilik, ker 'spodaj' obstaja še ena realnost. Ko une ta spodnje ne bo več, bo ta potreba po 'nad' odpala sama po seb, ne da bi se morala čemu odrečt.
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #53 - 18.09.2002 at 13:41:33
 
Quote:
sem hotela še nekaj dodat zgornjemu postu, pa se bom vnaprej še posebej izogibala temu. Verjetno res nič nikoli ni dovolj dobro ali pa je to zelo zelo redko, premalokrat skratka.

Anuk Karmen, mogoče gre za kakšno karmnično vez z eno drugo Karmen z radia, ki se tam eno majhno neskončnost dere "še in še". Ti pa spet. Pa spet ti.  Smiley

Quote:
"YOU MEAN ABSOLUTELY EVERYTHING TO ME, BUT I CAN SURVIVE WITHOUT YOU!"
Ne samo vse, ampak kar absolutno vse. Pa še preživel bom. What an ego. Shocked Mi kar odzvanja po mojem astralnem planu, vse tja do neskončnosti.  Smiley

Nak, bom umrl. Pa ne še zdaj. Tako kot bodo umrli pisci tekstov, kreativni direktorji in režiserji reklam.

Si ves moj svet, pa vendar bi rad znova odkrival Ameriko. Nah.

Si ves moj svet, a jutro bo prineslo nove sanje. Hmm, potem Tristan in Izolda, adijo, lep dan obema. Cc.

Moj pogled se še vedno ustavlja na tebi, jaz pa se pri tem vzpenjam na prste, da bi videl čez. Ali vsaj skozi.

Recimo.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #54 - 18.09.2002 at 15:04:17
 
Amstel wrote on 17.09.2002 at 17:20:48:
Predstavljam si takega, očiščenega, pospravljenega, z listkom na mizi.. "grem v life".. Grin
Moj kontrolni stolp najbrž ne bo nikoli lepo očiščen in pospravljen, pa če bo poln ali če bo prazen. Gotovo bodo kje ostale kakšne na pol prebrane odprte knjige, če bo sploh kaj ostalo in ne bo kdaj zapuščen v naglici in v veliki nevarnosti požara.

Mi je pa všeč tisti listek. Si ga bom tudi sam nalimal na hladilnik.

Quote:
Kaj je zame ljubezen?  Grin  Grin  Grin
Ko vidim človeka mimo vsega. Ko pogledam mojo mačko in začutim v sebi ganjenost. Ko uspe priti na dan trenutek večnosti in sem spokojna.


Ljubezen je. Pika. Za začetek.

Ljubezen je beseda z osmimi črkami. Tako kot trgovina.

Ljubezen je kemijsko neravnovesje v glavi, ki včasih postane kronično. Vključuje dopaminske šoke, norepinephrinske pretoke, adrenalinsko razbijanje srca, feniletilaminski čokoladni občutek blaženosti. Skupaj z oxytocinsko seksualno neracionalnostjo in navezanostjo,

Ljubezen je
 -  potovanje
 -  enost (dveh komplementarnih delov)
 -  norost (oz. bolezen)
 -  magija
(po metaforični strukturi, tako kot je ljubljena oseba metaforično navadno strukturirana kot lastnina, he he)

Ljubezen je, ko nekoga spustiš predse. (Po krščanski tradiciji, titud)

lp bp

P.S.
Sicer pa za neozdravljivo romantične, ki imajo po branju tega spiska malo podaljšan nos:
http://www.rosebriar.uk.com/greetings/loveis.html

Za vse, ki s tem niso zadovoljni pa:
http://www.abcteachit.com/sb/1848.pdf
Back to top
 
 
IP Logged
 
Anuk Karmen
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #55 - 18.09.2002 at 16:25:06
 
Tole si lepo napisal, bp.  Smiley


Ljubezen je.


Anuk



Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
YaBB Moderator
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: Kategorije
Reply #56 - 18.09.2002 at 19:10:58
 
Amstel wrote on 18.09.2002 at 12:52:33:
Edi (madona), imam občutek, da nisi prebral vse debate. Ker to vprašanje glede čustev in občutkov je "dobil" bp v razmislek. Sicer pa vsi skupaj razmišljamo....

In..... kot pravi Sanja Rozman:
Nikomur ne želim vsiljevati svojega koncepta, ker nisem popolna in lahko posredujem le svojo izkušnjo, ne pa večne resnice.

Bp, toliko v reply glede "NMA".  Grin


NMA ? Kaj pa je to? New Mistery Association, he, he.

In kot pravi Edi, nikomur ne želim vsiljevati svojega odgovora, pa če še tako zveni prepričljivo. Vse je še vedno debata in podajanje mnenj. Hvala Amstel, za opozorilce, ker vidim, da bi tudi sam moral večkrat uporabit SSKJ, sploh pri besedi MADONCA, ki zveni tako trdo in prepričljivo, samoumevno in dokončno. V bistvu pa ne mislim tako.

Sem pa odgovoril na vprašanje o čustvih in občutkih, kot sem ga prebral, še enkrat:"Kakšna je razlika med čustvom in občutkom? (Amstel)" in sem na to odgovoru in res nisem prepoznal debatnega toka.

Back to top
 
 
IP Logged
 
Jst
Guest




Re: Kategorije
Reply #57 - 18.09.2002 at 23:35:45
 
Hi,

Titud said:
Če ostajaš znotraj  evropske racioanilstične tdicije, je v bistvu ok, ampak si pol ujet  v enem polju sivine, kjer so spoznanje npr. ljubezni  edino oprimeljivi vzorci,  modeli in življenski stili, ki so aktualni le  tukaj in zdaj, ki se praktično dnevno spreminjajo glede na družbeno prakso,  niso pa absolutno veljavni za vse čase in vse kulture.  

Tocno to sem mislil povedati, ko sem rekel:
Ljubezen kot instant custvo: danes te ljubim, jutri pa morda, je zagotovo nekaj kar to ni.  

Ampak ljudje danes tega vecinoma ne locimo, pa potem neselektvino sprejmemo marsikaj, kot npr. Anuk Karmen ko pravi, da so custva zato, da se jih izraza

Anuk Karmen,
Seveda, se popolnoma strinjam s tabo. Custva so zato, da se jih izraza. Ljubezen, socutje, prijateljstvo, veselje itd., itd.. Ok, super, izrazaj ta custva. Ampak ali to velja za vsa custva?  

Kaj pa sovrastvo, jeza, nevoscljivost, zavist itd., itd.? Ali velja ta custva tudi izrazati v svoji polni meri v obliki v kateri se pojavljajo? Po mojem mnenju ni tako zelo
preprosto. Ali se morda motim? Dobr jest pravim tako:" Ne smes jih izrazati, potlaciti pa jih zopet ne smes." Kaj zdej?

Titud said:
...spoznanje pa je v umetnosti prenašanja oz. razlaganja  zakonitosti, ki vladajo v enem planu, na drugega, v končni fazi na fizičnega. Fizičen plan po takem postopku pozna tud absolutne kategorije, vendar je kot tak drugačen od  klasične realnosti po evropski racionalističn tradaciji, je zanjo neke vrste hiperrealnost.    

Tocno to Titud. V takih abstraktnih pogojih kot je npr. tudi nasa podzavest, se nas razumski pogled na zivljenje hitro zmede in postane neucinkovit. Vsakdanji primer so npr. sanje. Gre pac za govorico simbolov, ki z razumom nimajo dosti opravka, saj prihajajo iz podrocja nasega bitja/bivanja, kjer razuma ni.

Bp,
Se morda motim, ampak, a ti resno mislis, da so npr. v srednjem veku ljudje verjeli, da v votlinah prebivajo zmaji, ki bruhajo ogenj in ljubijo lepe princeske?
A ti verjames, da so npr. stari Grki dejansko verjeli, da Meduza obstaja in da lahko Herkules dejansko dvigne 13,5 tone tezko vreco peska, ker se mu glih da?



Lp

Back to top
 
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Kategorije
Reply #58 - 19.09.2002 at 10:43:01
 
a_hero wrote on 18.09.2002 at 23:35:45:
Se morda motim, ampak, a ti resno mislis, da so npr. v srednjem veku ljudje verjeli, da v votlinah prebivajo zmaji, ki bruhajo ogenj in ljubijo lepe princeske?
A ti verjames, da so npr. stari Grki dejansko verjeli, da Meduza obstaja in da lahko Herkules dejansko dvigne 13,5 tone tezko vreco peska, ker se mu glih da?

Jst,

Jaz si lahko še danes pogledam hinduizem, imajo vse kaste sicer skupno vero. Pa vendar vera, kot jo prakticirajo brahmani in pa vera, ki jo prakticirajo nedotakljivi, med njimi je cel kup skupnih podobic, cel aparat, kaj s tem počet je pa čisto drug. Eni so kreatorji, ki ustvarjajo, širijo, prilagajajo koncepte, slikajo podobice, drugi to sprejemajo in temu prilagajajo svoje življenje.

Je podobno še marsikje drugje. Eni slikajo napise "tu so zmaji", slikajo slikice in zgodbice, drugi jim verjamejo in po njih ravnajo svoje življenje. Nekateri, seveda ne vsi, trdijo, da je treba izničiti svoj ego, samo z namenom, da bo za delovanje njihovega več prostora.

A so vsi verjeli v Zmaje. Ne nekateri so. Nekateri so verjeli v čarovnice, drugi so jih pa zažigali, ker so one verjele še v kaj drugega ne samo v tisto, v kar naj bi.

Eni verjamejo, da je globalizacija nujna, drugi to prepričanje ustvarjajo. Tretji verjamejo, da se je proti antiglobalizaciji treba boriti s protesti, četrti štejejo svoje lokalne dobičke, ki jih tako lahko ustvarijo.
Znanost pa je tukaj seveda tiho. Milijon ekonomistov na svetu, pa skoraj noben ne more nič originalnega ali zanimivega na to temo povedat.

Sicer pa vsak verjame v tisto, v kar rabi verjet. Lahko v vojno proti terorizmu, vojno proti mamilom in še marsikatere druge podobne novodobne verske zadeve, o katerih vzrokih se ne more spraševat.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Je podobno še marsikje drugje. Eni sRe: Kategorije
Reply #59 - 19.09.2002 at 13:22:04
 
Quote:
Eni slikajo napise "tu so zmaji", slikajo slikice in zgodbice, drugi jim verjamejo in po njih ravnajo svoje življenje. Nekateri, seveda ne vsi, trdijo, da je treba izničiti svoj ego, samo z namenom, da bo za delovanje njihovega več prostora.

Eni verjamejo, da je globalizacija nujna, drugi to prepričanje ustvarjajo. Tretji verjamejo, da se je proti antiglobalizaciji treba boriti s protesti, četrti štejejo svoje lokalne dobičke, ki jih tako lahko ustvarijo.
Znanost pa je tukaj seveda tiho. Milijon ekonomistov na svetu, pa skoraj noben ne more nič originalnega ali zanimivega na to temo povedat.


Bp, dobr si tole dvojnost razdelov, še boljš pa pragmatično razrešu: na ene pa druge pa tiste vmes, ki bi zadeve niti ni treba razrešit. Ampak tko razmišlja evropski racionalist: vsak družben pojav ma svojega konkretnega nosilca, njihov skupni interes se kot 'nikogršnji v celot' uresničuje skoz demokracijo oz. uveljavljanjem volje večine nad manjšino. Ideal je prit do unega vmes, bit 'nevtralni' znasvtenik, strokovnjak, ki tako najbolj učinkovito  udejanja 'dogovorjene' interese.

Taka dogovorna realnost  na osebnebnem nivoju ne more dobro funkcionirat. Ta psiho shizofreno razkraja al pa razceplja v  disocirane osebnosti, po katerih ma ista oseba  lahko enkat tako tako, druič  pa čisto diametralno drugačno stališče, ne da bi se tega sploh zavedala. Psiha rab trdno osnovo, pa magari če  ta ni od sanj  razmejena. Srednjeveška psiha ni poznala dogovorne resničnosti, ki cepi na za in proti, zato je bla sposobna brez sence dvoma  združit zmaje in pricese, v religioznem smislu pa boga in hudiča. Nanje enako al pa clo bolj čvrsto uprla kot na se mi lahko na današnje večinsko prepričanje al  na nevtralnost, ki mora nujno vsebovat vsaj skepso.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 5 6