Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Page Index Toggle Pages: 1
(Read 7774 times)
LittleStar
Ex Member




ČLOVEK
04.06.2003 at 09:09:47
 
ČLOVEK
avtor Andrej GRABAR


Človek je bitje, ki se šele rojeva. Edino bitje je, v katerem se neskončno življenje lahko tudi prepozna v vsej svoji polnosti in bogastvu, pa tudi edino, ki lahko v sebi preseže vsako zlo omejenosti.


Končni smoter in cilj človekovega bivanja v tem svetu je popolno očiščenje od vseh slepil. Sad tega očiščenja je čisto dojemanje stvarnosti, to pa človeku samo po sebi odpre vrata v večno življenje. Tam ga čaka polnost bivanja, neskaljen mir, ki je porojen iz popolne svobode, in neskončna prevzetost nad lepoto večnega presenečenja.


Vendar je pot do človekovega polnega samoprepoznanja dolga in težka, polna neznank in negotovosti. Veliko poguma in globoke iskrenosti je trega, da človek odstre vse pajčolane skrivnosti in najde svoj pravi, resnični obraz.


Da bi to pot mogel prehoditi, mora človek biti ponižen, dokler je njegov korak čvrst in močan. Ponižnost človeka, ki ima notranjo moč za odločanje, je izraz resnične plemenitosti in življenje se pred njo prikloni ter se razodene v svoji lepoti in enkratnosti.


Vsak trenutek je dragocen. Če človek zgublja in naposled tudi izgubi ves svoj čas, ga ta pregazi in zlomi. Potlej je njegova morebitna, a pozna ponižnost jalova, kajti moč za premaganje zla je že pošla.


Svet in vsa dogajanja v njem so samo velikanski splet prispodob, po katerih lahko človek prepozna neugnanost in neomejenost življenja. Iskati v tem svetu dokončnost in popolno resničnost pa je popolnoma brezupno početje, prav kakor iskanje sončne trate pod morjem.


Dokler se človek ne dokoplje do polnega zavedanja in celovite samoprepoznave, je vse njegovo dojemanje sebe in sveta bledo in sanjavo. V teh sanjah se človek skuša najti ter izmeriti svojo velikost in svoje trajanje, pa tudi svoje bivanje skuša opravičiti s pomeni in nameni, ki se izkažejo za slepilo.


Človek o sebi sanja pretežno na račun drugih, kajti da bi svoje sanje uresničil, skuša vanje zaplesti svoje bližnje, za njih lastni pogled in opredelitev pa mu je bolj malo mar.


Samoprepoznava se širi, ko človek prepoznava sanjskost vseh svojih sanj in utvar ter postopoma tako doseže prostost. Ta pa mu omogoči, da more dati prostor resničnosti življenja samega.


Vse zlo tega sveta izhaja izključno iz človeških sanj in iz nasilnega oblikovanja ter ugonabljanja življenja po teh goljufivih in zaslepljenih sanjah. Sanje so lahko brezmejne, vendar v sebi nimajo nobene resničnosti, in tako vse, kar je na njih zgrajeno, vedno razpada. Kdor kot neresničen in slepo zasanjan preide iz zemeljsekga življenja v posmrtnost, tam izgubi sleherno izhodišče za svoje sanje ter ga soočenje z neskončnostjo potisne v večen razpad.


Životarjenje, ki je posledica iskanja življenja skozi podobe in načine, skozi trpljenje kaže nesmisel takšnega početka. Vsakdo ima priliko spoznati, da so vsi načini, ki jih živi, v končnem smislu samovoljno izbrani, pa četudi so sprejeti naivno in s pasivnim pristankom. Okoliščin često ne moremo izbirati, pač pa odnos do njih. Ta nas zasužnji in zveže, če ga ne dojamemo kot relativnega.


Človek se išče in potrjuje v zunanjih odnosih tem bolj, čimo bolj reven in prazen je v svoji notranjosti. Človeka, ki je odkril notranjost, ter se v njej našel in uresničil, zunanji odnosi več ne določajo in ne zasužnjujejo. Kajti vso vrednost je našel v svoji notranjosti in sebe več ne zamenjuje na račun pridobivanja minljivih dobrin, čeprav jih je zmožen sprejeti in uporabiti.


Spoznanja, ki omogočajo resnično soočenje vsakega človeka, se da izraziti v preprostem in enostavnem jeziku. Nobeno posebno filozofsko, religiozno ali drugo strokovno izrazje ni potrebno, da bi se jasno izrazile bistvene poteze človekovih napačnih iskanj in pristopov k življenju. Katerokoli posebno izhodišče obravnavanja življenja je bolj ali manj nesmiselno, kajti življenje je celota in ostaja nezajeto, če ga orpedeljujemo z ozkih vidikov.


Živimo v času ustoličenih in potrjenih vrednot, pa najsi se skrivajo v okvirih znanosti, umetnosti, religij ali filozofij. Sprejemamo jih bolj ali manj nekritično, namesto da bi se vprašali, koliko je v njih resnične vsebine, in če morda v človeku ne ubijajo notranje moči in samoprepoznave, namesto da bi ju vzpodbujale.




Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #1 - 04.06.2003 at 09:38:18
 
Človekovega intimnega sveta ni smiselno popisovati na splošno, ker je pri vsakem močno drugačen; pa tudi potrebno ni, saj je vsaka samobitna notranjost resnična in ustrezna sama sebi. V prirodnem vzgibu je vsa vrednost in ta nikogar ne onečašča. Duša dušo čuti in ni treba imeti skrbi, kako bi jo bilo treba predstaviti. Kadar se človeka dotakne življenje, je ta dotik mehak in samoumeven kakor nasmeh majhnega otroka; in kot njegov sen mehak, tih in nenasilen je glas srca, ki skozenj človeku neposredno govori stvarnik.


Ljudi je začel požirati ponos nad lastnimi zmožnostmi in vse bolj vsak zase verjame v lastno pravilnost in nezmotljivost, v uglajenost in prefinjene manire, v moč in prestiž, a v vsem tem ni več nobenega poguma za samospoznanje niti občutka do sočloveka. Vsako "dokončno" in vnaprej edinoveljavno gledanje na svet utegne zapeljati in osmešiti cele generacije. Vsaka pristranost in omejenost, tako na primer preitrano spoštovanje, kot pretirano nespoštovanje, izkrivlja pogled in ubija čisto in neobremenjeno naravnost.


Ta svet neredko pričakuje, naj bi sleherni posameznik pokleknil pred neko zunanjo obliko, kajti v tem večina išče okrilje in varnost. Toda podleganje takemu pričakovanju rodi le nemir in razdvojenost. Svet z vsemi svojimi zvijačami kot z reflektorji sveti v človeka, tako da ta sploh več ne ve, ali njegova notranjanja lučka še sveti. Šele stiska, v kateri nobena slepeča luč posvetnega dogajanja ne more več pomagati, človeku razkrije odločilen pomen notranje lučke. Ko je stiska popolna, je ta notranja lučka edino, kar preostane. Kaj torej ni njena vrednost največja?


Edina zares branja vredna knjiga je knjiga življenja. Ta se ne odpira po človekovi volji, ampak z njegovo prostostjo in prepuščenostjo. Listi te knjige se obračajo nepredvidljivo, kakor v vetru.


Nikomur ni treba ničesar iskati. Bodi nihče, ne izzivaj in ne čakaj ničesar, pa se bodo občutja porajala sama od sebe. Spoznaj vse, kar je zunaj, pa boš lahko kot nihče, brez konflikta zrl v to, kar je znotraj tebe in kot tako samo po sebi, spontano.


Človek počne marsikaj, ker njegovo bivanje ni potrjeno in bi ga rad potrdil in osmislil. Če je v tem početju iskren in prizadeven, se svoje omejenosti in svojega napora nedvomno reši, saj prej ali slej spozna, da ga tudi najboljši dosežki ne potrdijo in ne osmislijo.


Namen tega pisanja ni, da bi predlagalo bralcu še eno od možnih perspektiv v gledanju na življenje. Namen je samo ta, da bi bralec dojel, kako izrecno pomembno je, da neha samoumevno slediti katerimkoli predlogom in perspektivam, ter da slednjič spregleda in vse presodi le skozi svoje odprte oči.


Zrel sad resnega soočenja s samim seboj ni nič drugega kot spoznanje in priznanje svoje naravnosti. Ta je edina res zmožna prebuditi toplino med dvema človeškima bitjema. Kajti naravna preprostost več ne poskuša sočloveka ukleniti v spone svojih sanj, ampak ga opazuje svobodnega na njegovih poljanah ter mirno zre v njegove brezmejne oči.


Da bi človek lahko okusil bogastvo tega, kar je, mora žrtvovati tisto, česar ni, se pravi svoje utvare o tem, kar naj bi bilo. Ta žrtev ni lahko, kajti naša slepila so nam prirasla k srcu bolj kot resničnost. Pa vendar nikoli ne izmeri, kdor meri življenje po svoje, kajti meri samo svoj neskončen labirint. Kdor pa se je pripravljen ustaviti pred merami, ki jih postavlja življenje samo, ta je pripravljen biti resničen in tako rešen svojih nepotrebnih merjenj.


Takemu so te besede dobrodošle. Morejo mu biti ogledalo, v katerem bo lahko zagledal pravo stanje stvari, predvsem pa svoj resnični obraz. Trezen in iskren človek ne bo poskušal v teh besedah najti potrditve zase. Ne bo poskušal svojih porazov preobračati v zmage, pač pa se bo učil vdanosti in sprejetja dejstev takih, kakršna so. Iz sprejetja bo vel njegov mir.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #2 - 04.06.2003 at 13:52:34
 
Človek in življenje sta dvoje stvarnosti. Človek se mora prepustiti življenju, da bi le-to imelo moč nad njim. Človek pa žal v glavnem zaupa sebi človeku in ne življenju.


Dokler človek živi z življenjem, ki ga ima v rokah, samo svojo zamisel o sebi, je življenje v njegovih rokah siromak. Ko pa svoje zlitje prepusti življenju samemu, ga to obogati.


Življenja samega se ne da podoživljati. Podoživljanje nas zadržuje v neresničnosti, pa vendar smo navajeni vanj verjeti. Toda zaupati v tisto, česar ni moč podoživeti, česar ni moč zaznati, je prava moč.


Ko se držimo svojih zamisli, smo sami v ozadju, smo spregledani. Ko tisto, kar je pred nami, torej svojo željo, zamisel, pričakovanje zapustimo, tedaj dobi življenje prosto pot do nas in lahko postane naša vsebina.


Samega sebe rešimo šele, ko zaupamo v svoje življenje. Samoumevno kot dihamo, jemo in mislimo, moramo jemati vse ostalo. Ne zajemajmo v pojme, s tem stvarnost omejimo in izničimo. Bodimo neprisotno navzoči. Naj življenje stori, kar želi. In življenje je vse, kar nas obdaja, zato vsemu pustimo, naj gre svojo pot. Vsa predvidevanja, vsa zaporedja so zmotna, življenje se ne pusti ujeti.


Ko poskušaš razumeti ljudi, razumeš sebe. Ni nujno, da bi moral vse napake storiti sam, lahko jih kot napake prepoznaš pri drugih. Vsakdo živi v svetu predstav, ki je bolj ali manj bogat, a nobeden ni nič vreden. Vreden je samo toliko, kolikor ti odkrije zmote.


Vse kar imaš, je nič in ta nič imenujemo svobodna volja. Edino pozitivno, kar lahko storiš, je, da ta svoj nič daš na razpoalgo, in s tem omogočiš bližnjemu, da svobodno zavzame ob tebi položaj, ki je zanj najboljši, najbolj naraven. Če pa svoj nič braniš in ga uveljavljaš, se izničuješ in izgubljaš ter se ograjuješ od edine možne resničnosti. Vztrajanje na potrjevanju svoje svobodne volje in lastne izbire je pot, da se popolnoma izgubiš.


Vsak večer imamo priložnost priznati si, da smo se motili. Če smo kaj prav storili, so pripomogli tudi slučaj in okoliščine. Človek edinole lahko pritrdi temu, kar je , in tem bolj je to pripravljen, koliko bolj je nemočen. Kdor je najbolj nemočen, je močno življenje v njem. Močni je omejen in sovraži vsakogar, ki ogroža njegovo moč s tem, ko prihaja na njegove meje. Človekove resnične moči ni, je samo moč življenja, dosegljiva v človekovi predanosti, odhajanju in pozabi na vse, kar dojema kot sebi lastno.


Ljudje prezgodaj padajo na kolena, četudi bodo nekoč morali. Padajo, kakor na cilju, pa so samo na poti. Namesto, da bi skrbeli za pot, živijo v predstavi cilja in skrbe zanj, za pot pa ne skrbe.


Dokler je človek poln napuha, je življenje ob njem ponižno in siromašno in samo trka na dušo. Šele, ko človek postane majhen, življenje postane veliko. Ko osebnost izgine in življenje dobi ves prostor, zagospoduje mir in se duša spočije do dna.


Življenje nikogar ne zapušča. Nevarno je biti bogat materialnih in drugih dobrin, kajti bogastvo uspava. Pride dan, ko bodo tisti, ki so danes gospodje, strašni siromaki, kajti še siromaka ob sebi ne bodo imeli.


Tisto popolnost, ki jo prinaša onostranstvo, lahko zaslutimo že tukaj, če prepustimo življenju njegov tok, njegovo lastno širino, višino in globino. Nezmožnost obvladovanja, nezmožnost predanosti življenju rodi skrb, in ta nima kraja. Vsakdo, ki se zares trudi najti mir, ga bo tudi našel. Kdor pa samo brani svoje meje, svojo zamejenost, porabi vso energijo za to in se nikamor ne premika. Rešitev je v tem, da položiš orožje.


Ni ti treba spreobračati ljudi. Dovolj je, da si sam tisti, ki ga vodi življenje. Tako postaneš sočloveku izhodišče. Ljudje drug drugega zapirajo v določene meje zgolj zaradi lastnih meja. Samo tisti, ki ga ni, je dal možnost, da življenje skozen teče neomejeno ter potemtakem najbolj in ves je.


Četudi je človek samo kot majhna smetka, je še vedno prevelik. Nikoli ni zadosti majhen. Nikoli tudi ni zadosti na začetku, da bi videl konec.


Treba si je prizadevati, da bi prišel do stopnje, ko bi lahko začel mirno padati, kakor snežinka. Padaj, pa boš padel na večno polje. Kdor se drži za oblak, se drži za slepilo. Padaš lahko zelo dolgo, a zaupaj, da prideš do cilja. Tudi če te veter zunanjih situacij nosi sem in tja, padaj! Veter nazadnje premine in te spusti. Celo, če si komu kaj zakrivil, mu z lastnim padanjem lahko pokažeš pot. Padanje vsakogar odloži na njegovo pravo mesto.


Nihče ti ni nič dolžan in ti nisi nikomur. Vsi pa smo dolžniki življenju, zato je pravično, da mu vrnemo vse, kar mu moremo in za kar nam je dana priložnost.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #3 - 04.06.2003 at 15:16:09
 
Prosti pad obvlada vsako situacijo, vsak problem. Kdor se vsega razveže, z ničemer več ni zvezan. Za rešitev še tako velikega problema zadostuje res pošten namen, upanje in poleg tega vdanost v tisto, kar se ima zgoditi. Čemu bi hlastali za izživetjem, če pa tako in tako odhajamo? Na vsakem koraku umiramo in nič ne gre z nami. Ne vemo, s čim nas življenje osreči. A osreči nas samo z našo nevednostjo. Edino nevedni je lahko veselo presenečen.


Treba je biti nag pred življenjem. Čemu ustvarjati videz z lastnimi oblačili? Zakaj biti podločen pristiskom drugih, ki so oblečeni? Bodi nag, pa boš resničen! Biti nag je največja moč, ker je porojena iz največje nemoči. Pred popolno nemočjo utihne vsaka duša, ker globoko zave sama sebe.


Ne dokazuj ljudem zmote. Pokaži svojo čistost. Ne kritiziraj pridelka na sosedovi njivi, sam pridelaj boljšega! Kdor je sprejemljiv, je vreden dobrega nasveta. Drugim je molk bolj zgovoren. Je pa tako, da sočloveku tudi njegova zmota vedno kaže pravo pot, ne samo tvoj nasvet.


Kadar človek svoj odnos do življenja pripelje do prostega pada, tedaj je njegovo zaupanje popolno. Ljudje pa se silno oklepajo brezmejnega neba svojih sanj ter zlepa niso pripravljeni, da bi jih življenje uporabilo za karkoli.


Kadar padaš, postaneš popotnik od vrat do vrat in kličeš: "Lahko me sprejmeš." Kakor si svoj dom razdal drugim, da bi bili srečni, tako si lahko sam srečen edino, kadar tebe kdo sprejme. Lasten dom imeti le zase, je smrt. Sivina se v njem sprehaja, doker ga ne odpreš njim, ki žele vstopiti.


Te stvari so pač na robu posvetne logike. A v življenje sestopiš prav tam, kjer se ta konča. Kjer sežeš čez rob lastnih pojmovanj, pa naj bodo še tako pravilna in prepričljiva, tam se začno resnični pogledi. Izguba lastnega videnja šele pripravlja prostor za resnično gledanje.


Življenje zasluži vse spoštovanje, in tisto, kar nas uči in nam govori, je sveto. Soljud lahko prebudimo le tako, da najdejo mesto v našem spoštovanju. Vednar naj nam oči drugih ne bodo edine oči resnice.


Dandanes so marsikje sposobni narediti iz tebe idiota. Če nisi pripravljen gledati s svojimi očmi, boš pač siromak, ker ti življenje ne bo moglo nič pokazati. Ne moreš se pogovarjati z ljudmi, ki nočejo gledati sami. Teh resnica ne zanima. Narava jim ponuja zdravje in normalnost, a ju lahkomiselno mečejo stran.


Zlo ima moč v sugestiji. Če ne slediš sugestiji prevladujoče miselnosti, ti pravi, da nisi normalen. Ko pa slediš mnenju okolice in njihovemu načinu, čutiš, da si utesnjen. Četudi še tako ustrezaš, nisi svoboden. Svoboden si takrat, ko ustrezaš svoji duši. Če le mogoče in kolikor največ moreš, poslušaj čisti glas svoje duše in ne maraj za nobeno sugestijo. Če popolnoma ustrezaš nekomu, kje in kaj si ti sam? Svoboda ni v tem, da tuliš v svoj rog, niti v tem, da tuliš v rogove drugih, ampak v tem, da ti sploh ni treba tuliti.


V svetu je bogastvo navzoče v različnostih, ki se dopolnjujejo. V končnem smislu se dva, ki prosto padata, in sta potemtakem resnična, najbolj vsebinsko in polno dopolnjujeta.


Izogibaj se ljudi, ki te silijo, da se jim prilagodiš. Čuvaj kot zaklad tiste, ki ti pustijo, da si resnično ti.


Kdor je zasvojen s svojo podobo, je brez mir, ker se mora z njo neprestano ukvarjati. V podobah se nihče ne spočije, saj v svoji minljivosti nenehno razpadajo.


Da večnost je, je treba spoznati, ne verjeti. Verjeti se pravi graditi na tem, kar lahko je ali pa tudi ne. Zaradi večnosti je življenje tak biser, da se nam še sanja ne, kako je velik. Škoda ga je zapravljati za minljivosti. Storiti ni treba nič, treba je samo biti, kar si. To je največ.


Hodi po svetu s pravim licem. Življenje je najbolj zadovoljno s tvojim licem, ne s tvojimi maskami. Ne bodi klovn za druge, četudi drugi so. Bodi kakor otrok, ki ne zna blefirati. Blefiranje ustvarja meglo, v kateri naposled izgine vse, in to je skoraj edino, kar se dandanes še dogaja. Kaj sploh je v človeških stikih še pristnega, pomembnega in docela resničnega?


Življenje je vsakomur enako odprto. Zapira ga le tisti, ki ga zapusti. Treba je biti zelo iskren in priroden, da bi bil človek stalno v rasti in imel moč pred pritiski tistih, ki vse odrinejo in pohodijo.


Edino ljubezen gleda s pravimi očmi. Edino ljubezen je zmožna svoj nič dati bližnjemu na voljo.


Treba je spoštovati življenje in ga zaščititi, biti trpežen, kakor orehova lupina. Moč se pridobiva z dobrohotno odločnostjo in iz mehke lupine nastaja trda.


Ni treba biti obremenjen z bremenom drugega. Vsak ima svoje breme. Dokler te bremeni breme, ki ni tvoje, nisi zadosti močan. Nosi pogumno svoje breme in boš v drugih sprožil moč za prenašanje njihovega. Slabost drugih je njihov problem, ne trpi zaradi tega. Dobrohotnost ne trpi, trpi nemoč. Vsakdo mora sam postati močan.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #4 - 04.06.2003 at 15:24:45
 
Upam, da berete kaj tole. Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #5 - 04.06.2003 at 15:57:26
 
Mislimm, pa da se poglobite notr in to vse Grin
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: ČLOVEK
Reply #6 - 04.06.2003 at 16:51:17
 
V to se ni pa treba prov velik poglobit.

Je že v osnovi zlo poglobljeno.


Lepo da si se lotla.... Cheesy Cheesy
Cheesy
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #7 - 09.06.2003 at 09:44:16
 
Ne sodi situacije in dosežkov drugih. Naj presodijo sami. Glej zase in dovoli, da drugi vidijo s svojimi očmi. Če sam res vidiš, daj vedeti, da vidiš, da se da videti. Bližnjemu je dovolj, če se zave, da je prav videti in vedeti mogoče. Ostalo je odvisno od njegovega prizadevanja. Vsak sam svojemu življenju prisoja ceno in sam je kriv, če oceni za malovredno, kar ima neznansko vrednost.


Če človeku pomagaš, da se zares zave samega sebe, mu pomagaš k prebujenju. To pač ni majhna stvar. Vse drugo je prepuščeno njegovi svobodi.


Človekovo življenje je kot stavec, ki stavi vrstice. Temu jih postavi več, onemu manj, kolikor je človek pač pustil postaviti. A tudi če postavi le eno samo vrstico, pa tisto dobro, je prav in zadosti.


Življenje človeku da oči, pogledati pa mora sam. To, da lahko gleda, je zanj izjemna prilika, da lahko vse vidi in vse spozna ter tako postane plodna njiva, ki bo ob svojem času na njej lahko vzklilo vsakršno življenje. Če pa človek ne gleda, pa mu na koncu ostanejo le še oči, ki ne znajo gledati. Kadarkoli kdo gleda z namenom in v imenu nečesa, vidi le tisto, kar hoče, pa tako ne razpoznava in ne razločuje. Kdor gleda z namenom, vedno gleda za svojo zmago. In zmagovalec vidi samo kako stvar pred seboj, poraženec pa vidi mnogo več. Vsak poraz odstira pogled.


Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #8 - 22.07.2003 at 12:55:57
 

Ne pripoveduj sočloveku, kako ga lomi, saj od tega ne bo haska. V njem samem se mora prebuditi spoznanje, da je v zmoti. Največ, kar lahko storiš je, da molčiš in si trden ter ne nasedeš njegovim igram. Tako človek ob tebi lahko sprevidi, da je igra nesmiselna. Lahko se vpraša: »Čemu sploh si vzeti v življenju to in ono, če pa je vse premalo resnično?«


Vso čast in občudovanje zasluži življenje kot tako, ne pa posameznik, ki ima vse, kar sploh ima, po življenju. Človek je nasproti veličini življenja vedno nepomemben, in zgolj nespamet je kovati posameznike v nebo, ob tem pa ostajati slep za vzgibe življenja v lastnem srcu. Vse človeške veličine so namišljene in se bohotijo predvsem ob lahkovernosti manj izkušenih.


Ničesar se ti ni treba oprijemati, da bi bil osmišljen. Človekova naloga v tem življenju je spustiti se. In spustiš se z lahkoto, ko imaš enkrat dovolj zaupanja v brezmejnost življenja. Tisti hip, ko človek dojame, da sam pred sabo ni nič, in da enako ni nič, če komu daje čast in potrditev, se začne trezniti. Slabič vedno misli, da uživa varno okrilje, čim nekaj časti in posvečuje. Toda občutek gotovosti daje lahko samo življenje. Užiješ pa ga toliko, kolikor dovoliš življenju prosto pot.


Človek se čuti najbolj potrjenega s tem, da ga ima kdo rad. Toda nihče ti ne more dati kančka ljubezni. Lahko pa jo v tebi prebudi s tem, da te sprejme. Ženska resnično ljubezen v moškem prebudi toliko, kolikor ga sprejme takšnega, kakršen je, ne pa s tem, da se lišpa in se smuka okoli njega. Ljubezni se iz nikogar ne da izvabiti, ne poraja se iz sanjarjenj, temveč iz radostnega sprejetja človeka takega, kot je. Zato prava ljubezen nikoli ne mine.


Biti v sebi močan in trden ter iz enega kosa pomeni ostati brez imena na sejmu sveta in oditi. Ni ti mar, če morda obvladaš nekaj, kar je v očeh sveta pomembno, zato odhajaš z lahkoto. Sprejmeš nase konec in nič, tak pa nisi več zgrožen pred breznom večnosti. Spoznanje o njegovem resničnem stanju vsakomur lahko pove samo to, da je v tem svetu izgubljen in da nobeno ime, ki si ga je prisvojil, dejansko ne pomeni popolnoma nič.


Ko pa človek sprejme svoj nič in se več ne išče, tedaj je lahko najden. V porazih pada človekova lažna podoba, kar je dobro, a težko je poraze sprejeti. Ko je človek voljan nase sprejeti vse poraze in smrt, nima nobenega problema več. Tedaj konflikt z življenjem več ne obstaja, ni več potrebe po iskanju. Tedaj človek najde, kolikor je najden, torej kolikor ga kdo najde. Če bi ga tudi nihče našel, ne išče več. Vzljubil je sebe in vse drugo tako, kot je. Ne ukazuje si več, saj v njem ni ničesar več razdvojenega. Počiva v svojih tišini in ta mu je prijazna družica.


V brezdanjih širjavah večnosti se ne moreš najti nikjer. Večnost je labirint, v katerem ne moreš najti mesta, kjer bi začel, niti tistega, kjer bi lahko končal. Ta mesta si ljudje kar sami določajo. In ker so samovoljno izbrana, človek nikdar nima občutka, da je izbral najbolje ter je vedno v dvomu. V večnem labirintu je človek lahko samo najden. Kolikor dva drug drugega najdeta, toliko je njuno življenje najdeno, svetlo in prepoznano.


Življenje se zrcali le v resničnem sprejetju. Če je kaj resnično, je hkrati smiselno. Kar pa je neresnično, tega tudi brezmejen sijaj ne obda z vrednostjo in zbuja le hlad in občutek praznine. Iskren in zato dojemljiv človek ne časti ničesar in ne sledi nobenim proglasitvam. Kar je resnično, ne potrebuje razglašanja, ker več kot resnično ne more biti. Ljudje s čaščenjem in razglašanjem nezavedno skušajo utrditi svoje okrilje. Človek časti, kar je izbral, zaradi sebe, da bi sam bil potrjen in priznan.


V največjo nevarnost se spravlja, kdor se kar na slepo postavlja v vrsto častilcev in razglašujočih. Tisti, ki neko igro in njeno proglasitev začenja, se vsaj delno zaveda osnov in tveganosti svojega početja. Njemu sledeči pa ga bolj ali manj slepo vzamejo za avtoriteto in se skrivajo v njegovo okrilje. Zato je poslednji v vrsti igralcev često najbolj zadrt in zoprn, ker se najmanj zaveda relativnosti igre in njena pravila vzame kot nekaj svetega. Prvi v vrsti igralcev je sam pred sabo in prvi lahko spozna, kako se moti. Zadnji v vrsti pa se poceni vara z vsemi lažnimi sijaji, ki jim je igra bila povod.


Prvi igralec ima vpogled v izmišljotino svoje igre, posnemovalci pa so od izvora odmaknjeni in si tem raje vzamejo le njen blišč. Kdor ne spregleda, ga igra ni naučila ničesar. Zato je vsaka čast nevarna zapeljivka. Ljudje ji sledijo radi, ne zavedajoč se, kako s tem skrunijo edino vrednoto, ki jo imajo: svoje življenje in oči, ki lahko vanj zrejo. Dejstvo, da se ljudje obesijo na čast, kaže na to, kako silno malo so dovolili, da bi se jih dotaknilo življenje. Še slutijo ne, kako poln okus imajo resnične stvari.





Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #9 - 22.07.2003 at 13:17:50
 

Nazoren primer človeške slepote, v kateri ljudje vse vidijo narobe, je usoda Jezusa iz Nazareta. Njegova človečnost je bila tako celovita in iz enega kosa, da mu nihče ni mogel dati časti niti se skrivati v okrilje njegovih besed in dejanj. Naravnega, kakršen je bil, si lahko samo sprejel ali zavrgel. In vendar so se našli ljudje, ki niso znali videti njegove nagote, njegove popolne odkritosti.


Človek dejansko dojema le tisto, kar kdo v njem prebudi. Prazna početja streznjenega človeka pustijo hladnega, saj nima več zmožnosti za votlo navduševanje.


Ta čas je trd in trdi ljudje neradi slišijo trezno besedo. Pripravljeni so poslušati samo koga, ki ima dovolj veliko ime. Ima pa v zlaganem in izumetničenem času nima več nobene vrednosti, ker zraste na pozah, ne pa na iskrenosti. Največ vredno je tisto, kar imena sploh pridobiti ne more, kar je na samem človekovem izvoru. Resnico vsak čuti, kolikor je sam resničen. Neresničnemu deluje resnica bledo, čeprav se gotovo zaveda, da nekaj na njej pač je.


Resnica nagiba razumnega k predanosti, odložitvi vseh skrbi, ga pripravlja na soočenje z večnostjo. Vsakemu ponuja vednost o tem, da ne more bolj ali manj biti, ne glede na to, kako se peha za identitetami. Ko v človeku raste jasnost pogleda, njegovo zaupanje v pravi potek stvari pridobiva na moči. Čuti, da mu ni treba več pripogibati kolena pred nikomer, kajti njegov položaj ni ne visok ne nizek. V ravnini življenja ni hierarhije, vse raste in pada po nepredvidljivih premenah, ki jih nič ne ustavi.


Spoznanje o stvareh samih na sebi ne obstaja. Stvari začutiš, ko si z njimi. Sam zase človek ne more vedeti nič, ostaja prazen. Kolikor stvarem dovoli, da so pred njim, kar so, toliko ve zanje. Največ, kar lahko komu daš, je to, da mu pustiš biti. Če tudi on pusti tebi, potem boš vedel, da je nekaj med vama.


Zato ne drži, čeprav se včasih sliši: »Poznam resnico in lahko ti jo dam, če me boš poslušal.« Nobena resnica zunaj človeka ne obstaja. Ljudje se v imenu nekakih duhovnih poti in skupnosti zbirajo, podoživljajo vse mogoče namene in vizije, sočustvujejo in se bodrijo v imenu nekih namišljenih ciljev. Vendar nepristranskemu in treznemu opazovalcu taka podoživljanja izpadejo kar se da nerealna, ko vidi, da med sabo tega sočutja nimajo in drug drugega niso veseli.


Podoživljanje samega sebe ustvarja tako močan notranji samogovor, da človek v njem lahko obupa in se ubije. Depresija izhaja vedno iz pretiranega samopodoživljanja. Dialog veže človeka kot popkovnica na življenje in njegove večne spremembe.


Prebujenemu človeku ne kapne solza sočutja na še tako ihtavo sočlovekovo samopodoživljanje, saj v njem ne prebuja istega samopodoživljanja. Bolj ko je film plehek in izmišljen, bolj je hvaležen kot povod za podoživljanje. Trezen človek pa v njem ne najde ne začetka ne konca, vse je en sam labirint brez smisla. Toda komur ni do streznitve, je labirint zanj najprimernejše mesto na svetu, ker tam lahko vse opredeli po svoje.


Podobno je z družbenim dogajanjem. Politični program, ki gradi na močnem podoživljanju nekega naroda ali družbene skupine, je zelo relativen, ker si v spremenljivem svetu tudi vse odreja po svoje. Svetle vizije o zlati prihodnosti se tako nikoli ne uresničijo, ker dejanski tok stvari za samovoljne opredelitve vizionarjev ne ve, nit mu jih ni mar.


Nekateri skušajo svojo problematičnost reševati s tem, da se poglabljajo v duhovno sfere. Vendar so ta prizadevanja prav tako relativna kot vsaka druga in pri mnogih ne rodijo nikakršnih koristnih sadov. V duhovnem svetu je človekovo stanje pač duhovni odsev človekovega izhodišča v življenju. Če tega bistveno ne spreminja, ostaja v isti kletki. S smrtjo vsakdo odide dokončno v duhovno stanje.


Celo poštenega in preprostega človeka okolica najraje gleda skozi očala svojih slepil. Kaj more on v tem primeru ukreniti, da bi ne bil v pohujšanje? Pač to, da brezkompromisno pretrga tančice lažnih podob, ki ga vanje vpletajo. Tedaj bodo najverjetneje vsi odšli in bo ostal sam. Tako je storil Kristus, nazadnje pa je ostal sam s svojo peščico učencev, pa še ti so sodili, da je njegova beseda trda.

Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #10 - 22.07.2003 at 15:04:09
 

V končnem smislu je človek lahko le svoboden, prost in neomejen. V vsakem človeku so slabosti, pa tudi svoboda, ki nastopi, ko jih premaga. Svojih slabosti ni modro skrivati ne v lepe filozofije, ne v opravičila, niti ni treba v njih iskati svoje enkratnosti ter se z njimi poimenovati. Kadarkoli se človek slepi, se mu megli pogled in navsezadnje se njegove slabosti lahko povsem skrijejo ter tako postanejo neviden in nepremagljiv večen sovražnik.


Sebi odpuščamo prelahko, drugim s težavo. Ko komu odkriješ slabost, se borne proti tebe. Če je slabost še plitko zasidrana, je zamera kratkotrajna, globlje slabosti pa porajajo še večje sovraštvo. Slabost v človeku ne prenese, da je kdo pred njim. Premagaš jo, ko priznaš, da je nekdo res pred teboj.


Obstajata dvoje iskrenosti. Prva je iskrenost slabiča, ki se rad izgovarja na svoje slabosti ter naivno čaka, da se bo v njem rodilo kaj lepega, ne da bi bil pripravljen na kako žrtev. Druga vrsta iskrenosti je iskrenost nesebičnega človeka, ki se zaveda, da samo žrtev in sočutje rodita sočloveku in njemu samemu vsebino, ki oživlja in daje smisel. Tako v končnem smislu, pa četudi to ostane očem sveta skrito, v človeku raste lopov ali svetnik.


Slabič bo vedno skušal svojo slabost obravnavati kot del življenja, izgovarjal se bo na večino, ki da dela enako, na dolžnost poslušnosti predpostavljenim, na preveliko tveganje in možne zamere ter izgube. Vendar je vsak izgovor njegova izbira, njegova lastna pot v pogubo. Nikjer ni rečeno, da je pot v življenje poceni in dopušča vsakomur kompromise z lastno vestjo.


Vsakdo nosi v sebi božje oči. Gledati pa mora sam, nihče ne more namesto njega. Oči se obračajo svobodno in vidijo vse, kar želijo. Človek pa se po svoji svobodni volji odloča, ali sploh prizna, kar je videl, in pa ali se bo po tem tudi ravnal.


Ko začneš gledati ter svoj pogled priznaš, rešuješ svoje življenje. Tedaj se stvarnik veseli, kajti tedaj je tudi on pričel gledati. Bog zate ne vidi nič, če ti ne vidiš. Ko pa vidiš, se tvoja in božja volja prekrijeta.


Bog te išče, kolikor ga iščeš ti. Če ti ne iščeš, tudi on ne išče. Išče te v tvojem iskanju in te najde v tvojem samozavedanju. Tveganje ni v tem, da vse vidiš. Tveganje in nevarnost je v tem, da nočeš gledati.


Kdor je zadosti spregledal in zre v svoje življenje, izstopi z vrtiljaka posvetnih iger in odide v svobodo. Kdor zre v svoje življenje, zre tudi v življenje soljudi. On loči zrnje od plev.


Čisto brez pogleda človek ne zdrži. Če ne doseže resničnega gledanja, se zateče v navidezno gledanje. Dejanski pogled je dosežen, ko človek zmore ostati sam s seboj. Samota je najlepše stanje duha. V njej začutiš neskončno. Dovolj je človeka ustaviti. S tistimi, ki stojijo, je bog, neskončnost in večnost. Modrost je vredna le toliko, kolikor koga ustavi.


Človek se redko ustavi sam, še najprej ga ustavi težava in v tem je njena velika vrednost. Človek je neredko kot trmast otrok, ki ga ne ustavita ne prijaznost ne modra beseda, ampak še najprej kakšna krepka okoli ušes. Kogar tudi odločen udarec ne strezni, mu ni pomoči.


Dva duhovna svetova sta: sveta popolne človečnosti in svet popolnega zverinstva in podivjanosti. V zverinskem svetu, imenovanem tudi pekel, pozverinjen človek večno razpada in se lomi pod pritiskom neskončnega skladja resničnosti, ki je več ne more priznati in uresničiti, čeprav jo vidi.


Svet harmonije, imenovan tudi nebesa, pa vsem, ki dosežejo prostost, odpre širna prostranstva resničnosti, in do zadnjega kotička izpolni vsako praznino in hrepenenje, ki ju tedaj poraja narava odrešenega posameznika. Narave posameznikov imajo različno široke in globoke vsebine, vendar vsaka doseže neokrnjeno, popolno izpolnitev, ko se reši spon lastne omejenosti.


Nasproten razvoj dobrih in zlih ljudi je sicer potreben, kar samo tako lahko izzove ločitev duhov, ni pa se nikomur treba odločiti, da stopi na slabo pot. Namreč samo takrat, kadar je človek izpostavljen velikemu zlu, se v njem ustvari pogoj za neupogljivo rast dobrega. Oba ekstrema se medsebojno omogočata.


Vendar človek oba položaja najde tudi v samem sebi, ne le na zunaj. Šele ko človek uvidi, da je v njem samem skrita velika beda in velik kos divjaka, postane bolj prizanesljiv in spravljiv v sodbi do drugih ter jim pusti, da so, kakršni so. Človek v prepoznavi lastne slabosti postane sočloveku bližji, s tem pa nehote tudi resničnosti in po njej stvarniku. Čim si zmožen svoje slabosti priznati, se jih tudi razvezuješ. Najbolj sladko se nasmeješ, kadar se nasmeješ samemu sebi, in ta smeh izraža trenutek svobode. Neumno je skrivati svoje slabosti in jih odevati v lepe ali celo posvečene preobleke.


Kar te na samem sebi več ne obremenjuje, te ne moti niti na soljudeh. Dokler si sam hudoben, vidiš, kako je tudi tvoj sosed hudoben. Razumnemu človeku je zoprn bližnjik predvsem komična figura.


Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: ČLOVEK
Reply #11 - 23.07.2003 at 08:50:45
 
Gru Gru wrote on 23.07.2003 at 00:14:25:
Tok, lepo, če bi imel še kdo kako vprašanje, za tega človeka, ki je to dal iz sebe, se zdej počasi res lahko zmenimo in uredim srečanje z njim.

Edi


To bi pa res blo nekaj.

Jaz mam že eno ful vprašanje: kako sploh lahko izstopiš iz igre? Neigralec, pravi on. Ker tud če si neigralec, igraš neigralca, a ni tako ??? Ne, da igraš, ampak tud, če si ful resničen do sebe, si vseeno del igre, to mislim.



Back to top
 
 
IP Logged
 
natural
3
***
Offline

crazy monkey
Posts: 211
lj
Gender: male
Re: ČLOVEK
Reply #12 - 23.07.2003 at 09:24:59
 
Res odlično napisano.Upam, da se bo koga kaj dotaknilo.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: ČLOVEK
Reply #13 - 13.02.2004 at 20:11:58
 
Se je mnogih dotaknilo, nekaj pričevanj je tule:

Pričevanja

lp
Edi

Pa še nekaj misli  iz njegove zadnje knjige

Duh Resnice:


Ni potrebno biti prerok, da nekomu, ki se le omejeno daruje, napovemo težave. Saj vsak sam odloča, ali bo sprejel celo nebo ali ničesar. Blagor človeku, ki dopušča vse vesolje. Tisti, ki se je omejil samo na Severnico, težje hodi, saj so mu ostale zvezde ugasnile.

Otroku je vse nebo življenje in vse zvezde na nebu spijo v otroku. Le ambiciozna mati mu lahko zastre nebo, ker želi biti v imenu svojega otroka edina zvezda.

Manjši ko je človek, globje vstopa v tišine duha, in kdor je neskončno majhen, vstopa tja, kamor nihče ne more, doker ni brezmejno vdan.

Edina avtoriteta nad taboj je tvoja neznanka o tem, kdo si. Ne moreš je reševati pri sebi. Lahko si samo na voljo drugim in oni ti bodo odkrili tvoje pravo ime.

Kadar nas pogleda v oči in nas prepozna naša muca (kuža), začutimo dotik življenja, in če nas ne, začutimo dotik praznine. Tako tudi ljudje drug skozi drugega čutimo varnost in smisel življenja.

Ljudje, ki poklanjajo svoj osebni mir drug drugemu, ustvarjajo med seboj fluid življenja in razvezo časa in prostora. Prišel bo dan, ko bomo vsi razumeli, da za to ni potrebna kolektivnost, ampak le lastna daritev.

V čem je razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo?

Zaljubljenost je prisilna daritev, v katero nas sili narava, ljubezen pa je prostovoljna daritev in izvira iz medsebojnega odnosa ali sočutja.

Zaljubljenost kot vsaka prisilna daritev zahteva vračilo, zato zaljubljeni človek vedno trpi zarad pomanjkanja povratne daritve, ljubezen pa vračila ne zahteva.

Človek, ki ne vrača ljubezni, je na prvi pogled pameten, v končnem smislu pa zelo neumen. V življenju postane statist - ker ni pripravljen biti v sožitju brez razloga, mu nihče ne pripada. Nihče ga ne ljubi in nikogar ne more ljubiti.
Back to top
« Last Edit: 19.02.2004 at 21:29:32 by Gru Gru »  
 
IP Logged
 
Gru Gru
5
p
*****
Offline


Posts: 2402

Re: ČLOVEK
Reply #14 - 07.05.2004 at 09:26:56
 
Stran posvečena njegovi zadnji knjigi "DUH RESNICE"



P.S. LittleStar hvala za link
Back to top
 
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1