Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6
(Read 31750 times)
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #15 - 05.09.2003 at 21:38:02
 
Massimo wrote on 04.09.2003 at 12:20:18:
Bog dej!  Wink

Lep pozdrav vsem!

Meni se zdi to super tema. Imam svojo vizijo o tem in sicer: svi imamo svojo resničnost, ki jo ustvarjamo z našimi mislimi in dejanji. Če jest mislim, da kozarec misli, lahko to sebi tudi dokažem in zato bo kozarec dejansko mislil. Tisti, ki pa misli, da je kozarec uporaben predmet, ne bo videl dlje kot to!

Jest si to najlažje predstavljam tako, da vsak od nas živi na svoji enačici planeta Zemlja. Na vsakem planetu veljajo drugačna pravila. Tisti planeti, ki se med seboj prepletajo so vidni eden drugemu in zato uplivajo eden na drugega, če pa so planeti bolj oddaljeni, potem je to za ostale opazovalce isto kot, da ne bi obstajal.

Grin

Lep sončen dan vsem!


Zanimivo. Meni se zdi to čisto realno, samo....

Kako pa prepričaš sebe v to? Samo, če ti veš, da je kozarec uporaben predmet, zakaj pol sebe prepričevati nekaj drugega? Edino, če naprimer, res v to verjameš. Samo pol si pa že v stadiju, ko si res na svojem svetu, oz. v svojem svetu. Ljudje so že bili prepričani, da so Napoleoni, pa so pristali v Polju.

LP Iga
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
gape
YaBB Administrator
p
*****
Offline

I love YaBB!
Posts: 13595
The Land of YaBB
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #16 - 05.09.2003 at 22:35:11
 
Massimo wrote on 05.09.2003 at 11:39:23:
Če ti ni odveč, bi lahko povedal kako bi pa ti to mataforiziru?


ni mi odveč ...


mhm ... kako? ... drugač


RESNICA

vse je v sprejemaju in dajanju
ampak
v sprejemanju drugega in dajanju prvega
drugi mora dajati najboljše kar ima, da bo prvi to čim lažje sprejel


Resnica je za vsakega posameznika drugačna, in sicer tista, v katero on sam verjame.
Drugi mu sicer lahko pomagajo spregledati univerzalno (skupno) resnico,
to pa je tudi vse.
VERJETI mora sam!


http://www.gape.org/gapes/frejmiskript.htm

na kratko





na dolgo pak ... recimo
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=samozdravljenje;action=display;nu...



en novejših
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...


no in ker so sami krasni (search) na kupu sm jih kr use spejstu. linke samo.

pick one ... at least ...

http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=vera;action=display;num=104438325...



http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=vera;action=display;num=105514471...



včasih resnica boli, včasih nekdo ni pripravljen na resnico ... zato poznajo Resnico in jo razglašajo naokoli samo tisti, ki jo poznajo. drugi govorimo samo resnico, našo resnico. in tvoja resnica ne more bit resnica za nekoga drugega. tvoja resnica, bi bila zanj tudi resnica.  
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=ezofest;action=display;num=105309...





Pravilno razumevanje  je Buda razumevanje »štirih plemenitih resnic«:

1. v tem svetu je življenje »neprijetno« in nikoli ne prinese popolnega zadovoljstva – to je plemenita resnica o nezadovoljivosti (To so učili tudi mnoge druge indijske filozofske šole tistega časa)

2. obstaja vzrok za dukkho(pali), kajti življenje na tem svetu je vzročno pogojeno in nič ni slučajno – to je plemenita resnica o izvoru nezadovoljivosti

3. če opravimo vzroke, preneha tudi dukkha – to je plemenita resnica o prenehanju dukkhe

4. obstaja plemenita osemčlena pot, ki vodi k prenehanju dukkhe, v nibbano – to je plemenita resnica o srednji poti.
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=general;action=display;num=105179...



http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=prijateljstvo;action=display;num=...




http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=knjige_filmi;action=display;num=1...


http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=slovenija;action=display;num=1049...


http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=preizkusi;action=display;num=1048...





Back to top
 

Lahko pa da se tudi motim ...

The Administrator of this yabb and domain.
WWW WWW  
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #17 - 05.09.2003 at 23:01:16
 
Massimo wrote on 04.09.2003 at 12:20:18:
Bog dej!  Wink


Na vsakem planetu veljajo drugačna pravila.


Bog dej!  Cheesy

Ja, vsak od nas je kot planet zase. Vsak s svojo resnico.

Bolj ko razmišljam, manj pa mi je jasno, katere resnice so objektivne in univerzalne.

Ma valda obstajajo neki zakoni.

Zakon karme, je univerzalen zakon.

Moram prow pogledati v čtivo  DU, kjer smo govorili o teh zakonih.

Kaj pa materialni zakoni neke družbe? So realni, so skupna resnica? Al kaj?
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #18 - 05.09.2003 at 23:04:54
 
Quote:
Kaj pa materialni zakoni neke družbe? So realni, so skupna resnica? Al kaj?


Po mojem niso realni. Realni bi bili taki, kot jih je Marx opisal. To pa spet ne gre. Ni uresničljivo. Se je izkazalo.
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
mind
5
*****
Offline

Always remember Krishna
and never forget Him
!
Posts: 686
MB
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #19 - 06.09.2003 at 12:18:48
 
Resnica je ena sama, naš popačen pogled je razlog, ki nam onemogoča videt to Resnico in sicer zaradi nepravilne uporabe naše svobodne volje, ki bi morala biti naravnana na izvor Resnice, ne pa na nas same ali kogarkoli drugega

naravnana v smislu ljubezni


mi vsi vidimo in občutimo eno in isto Resnico na način kakršna se nam pač zdi da je, tisti ki so jo spoznali pa jo vidijo takšno kakršna je

potencial za Njeno spoznanje pa nosimo v sebi prav vsi




LP

 
Back to top
 

Hari bol
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #20 - 06.09.2003 at 19:17:10
 
Lahko rečem, da je resnica ena sama, vendar obstaja na miljarde resničnosti.

Če bi imeli vsi isto resnico, sploh ne bi obstajali, saj bi vsi dojemali svet enako. Bilo bi vse eno, ali kot nek izvor ali bog. Iz tega enega pa izhaja skoraj neskončno resničnosti, kolikor jih pač dopušča to vesolje.

Robi.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #21 - 06.09.2003 at 19:20:18
 
Quote:
Po mojem niso realni. Realni bi bili taki, kot jih je Marx opisal. To pa spet ne gre. Ni uresničljivo. Se je izkazalo.

Mogoče pa bi bilo uresničljivo v kakšnem drugem času. Smiley

R.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #22 - 06.09.2003 at 19:24:42
 
Quote:
Bolj ko razmišljam, manj pa mi je jasno, katere resnice so objektivne in univerzalne.


Vse je povezano, ni meje. Odvisno je le od tega, koliko napora in svoje inteligence, ki je nek instrument za ustvarjanje resničnosti, vlagamo, da si ustvarimo objektivno resničnost.

R.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Robi
5
p
*****
Offline

I love to love
Posts: 5749
Dolenjska
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #23 - 06.09.2003 at 19:26:56
 
Quote:
Ma valda obstajajo neki zakoni.

Zakon karme, je univerzalen zakon.

Lahko je tudi objektiven, saj ga vsak občuti drugače. Smiley

R.
Back to top
 
 
IP Logged
 
Amstel
5
p
*****
Offline


Posts: 2844

Gender: female
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #24 - 06.09.2003 at 20:45:06
 
Naša resničnost je to, v kar verjamemo.  

In v tem primeru, gre za subjektivno resnico.
Kar pomeni, da tej "moji" resnici NIS(M)O podvrženi vsi.

Vendar, vendar.. obstajajo resnice, ki so objektivne, ki torej veljajo za vse, ne glede na to, ali jih poznamo ali ne, ne glede na to, ali vanje verjamemo, ali jih upoštevamo, ali se jim upiramo....

Resnice, ki so objektivne, ki smo jim podvrženi vsi, lahko imenujemo tudi Zakoni.

Naravni, duhovni... zakoni!


Sem našla tole:
1.
- zakon Vzroka in posledice (karma)
- zakon ekonomije; obstaja opravilo, ki ga mi najbolje počnemo, se najmanj naprezamo, z najmanjšo porabo energije... talenti, darovi...
- zakon smisla in služenja (ljubezni); najprej ozdravimo sebe, smo zadovoljni, živimo v harmoniji z vsem...
- zakon pretoka; lažje se spremenimo, če smo pretočni...
- zakon izmenjave; dajanje in sprejemanje je eno in isto...

2. Duhovna Univerza:
- Zakon refleksije - v meni se zrcali svet (mikrokozmos = makrokozmos)
- Zakon dejavne inteligence
- Zakon duhovne ljubezni
- Zakon kozmične manifestacije - nastanek sveta
- Zakon karme ali kako nas ljubezen uči živeti
- Ritmičnost življenja (faze, cikli)

3.Knjige
Sedem duhovnih zakonov
http://www.om-ezoterika.com/Detajl.asp?id=9789619033432
Zveneče cedre tajge
http://www.om-ezoterika.com/Detajl.asp?id=9789616365048
Modrost življenja
http://www.videocenter.si/knjiga_176.php
http://www.kalki.si/ponudba.htm
- Karma - univerzalni zakon narave
- Reinkarnacija je fenomen
Back to top
 

Naj se zgodi, kar se mora.
 
IP Logged
 
bp
Ex Member




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #25 - 07.09.2003 at 23:30:51
 
Ciao  Amstel,

Jest sem se pred casom spraseval, zakaj za vraga so ti Grki tolk zakompliciral s to resnico, kaj za vraga jih je tolk bolelo, da so jo tako postavili na piedestal v sredisce vsega spoznavnega. Bi znalo biti, da mora imeti res neko pomembno vlogo.

Jest to vlogo vidim predvsem na podrocju komunikacije in druzbenih odnosov.

Vsaka komunikacija ne poteka v nekem vakuumu, ampak je potrebno za desifriranje in razumevanje poznati cel kontekst, da lahko posamezno sprocilo zares razumemo in uporabimo. Zato nam bodo verjetno pesmi kitov se dolgo uganka, saj se verjetno nihce ne zna postaviti v vlogo kita, ki krizari po oceanu in kaj se njemu zdi pomembno.

Skratka komunikacija poteka znotraj nekega komunikacijskega konteksta, resnica pa je tista funkcija, ki nam razmeji kaj spada v ta komunikacijski kontekst in kaj ne. Recimo ce recem: "Amstel je blond" bo vsak ki to bere in te pozna, takoj pomislil: "To pa ni res". Skratka, ta izjava ne spada v sliko ki jo imajo bralci foruma o Amstel in vsak bo najbrz pomislil, da ima bp  nekaj za bregom.

Resnica je tako zame neka pogodba, ki jo sklenem s sogovorniki in deluje na vec nivojih. Brez razlikovanja med pravimi in laznim, bi verjetno zelo tezko vzpostavili abstraktne kategorije kot so recimo barve, ki so bile vzpostavljene s konsenzom  in pa vse kar je definirano predvsem metaforicno. Skratka resnica je orodje s pomocjo katere se vzpostavljajo vse tiste kategorije, v katere se ne moremo ravno zaleteti z nosom, skratka ki niso neposredno izkusljive.  V primeru, da napisam, da "Ljubezen je kot kupcek dreka" boste verjetno vsi pricakovali, da bom nadaljeval in da sem si spet zmislil kaksen vic, v primeru, da ne, pa bi se vam prizgala opozorilna lucka -- zadeva je zunaj konteksta, nekaj je narobe, bp bluzi.

Na naslednjem nivoju pa resnica kot pogodba doloca, kaj je v nekem odnosu -- komunikaciji sprejemljivo in kaj ne. Zato imajo glasniki edine prave resnice tudi vedno moc dolocanja, kaksno vedenje je sprejemljivo in kaksno vredno seziga na grmadi ali napotitve na kaksen goli otok. In prav zato jih tako pogosto zmoti bolj odprt (liberalen, postmoderen, blabla ...)  pogled na svet.

Prehod iz vecih osebnih resnic proti eni se dogaja ko nastajajo skupnosti, ki za svoje delovanje potrebujejo skupni kontekst. "Sem drzavljan Republike Slovenije" bi 15 let nazaj pomenilo obisk pri ravnatelju, danes pa je to resnicna izjava, zaradi katere bi mulca kvecjemu kdo potrepljal po ramenu.

Univerzalna resnica, ki je jedro vsake religije postane zares univerzalna, takrat ko je univerzalno sprejeta v univerzalni skupnosti. Do takrat pa se bo treba zadovoljit z mnozico partikularnih resnic, svojih malih resnic, ki jih bo lahko celo toliko, kolikor bo razlicnih odnosov v katere se bomo spuscali.

Ce jih bo morda kaj manj, pa ni vprasanje resnice, temvec integritete. Slednje pa je precej tezko dosect in obdrzat.

lp bp
Back to top
 
 
IP Logged
 
titud
5
p
*****
Offline

Zaznavanje mističnega
je vir vsake prave znanosti.

Posts: 6736
Markomur
Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #26 - 08.09.2003 at 11:52:57
 
Quote:
Ciao  Amstel,

Jest sem se pred casom spraseval, zakaj za vraga so ti Grki tolk zakompliciral s to resnico, kaj za vraga jih je tolk bolelo, da so jo tako postavili na piedestal v sredisce vsega spoznavnega. Bi znalo biti, da mora imeti res neko pomembno vlogo.

Jest to vlogo vidim predvsem na podrocju komunikacije in druzbenih odnosov.

Vsaka komunikacija ne poteka v nekem vakuumu, ampak je potrebno za desifriranje in razumevanje poznati cel kontekst, da lahko posamezno sprocilo zares razumemo in uporabimo. Zato nam bodo verjetno pesmi kitov se dolgo uganka, saj se verjetno nihce ne zna postaviti v vlogo kita, ki krizari po oceanu in kaj se njemu zdi pomembno.

Skratka komunikacija poteka znotraj nekega komunikacijskega konteksta, resnica pa je tista funkcija, ki nam razmeji kaj spada v ta komunikacijski kontekst in kaj ne. Recimo ce recem: "Amstel je blond" bo vsak ki to bere in te pozna, takoj pomislil: "To pa ni res". Skratka, ta izjava ne spada v sliko ki jo imajo bralci foruma o Amstel in vsak bo najbrz pomislil, da ima bp  nekaj za bregom.

Resnica je tako zame neka pogodba, ki jo sklenem s sogovorniki in deluje na vec nivojih. Brez razlikovanja med pravimi in laznim, bi verjetno zelo tezko vzpostavili abstraktne kategorije kot so recimo barve, ki so bile vzpostavljene s konsenzom  in pa vse kar je definirano predvsem metaforicno. Skratka resnica je orodje s pomocjo katere se vzpostavljajo vse tiste kategorije, v katere se ne moremo ravno zaleteti z nosom, skratka ki niso neposredno izkusljive.  V primeru, da napisam, da "Ljubezen je kot kupcek dreka" boste verjetno vsi pricakovali, da bom nadaljeval in da sem si spet zmislil kaksen vic, v primeru, da ne, pa bi se vam prizgala opozorilna lucka -- zadeva je zunaj konteksta, nekaj je narobe, bp bluzi.

Na naslednjem nivoju pa resnica kot pogodba doloca, kaj je v nekem odnosu -- komunikaciji sprejemljivo in kaj ne. Zato imajo glasniki edine prave resnice tudi vedno moc dolocanja, kaksno vedenje je sprejemljivo in kaksno vredno seziga na grmadi ali napotitve na kaksen goli otok. In prav zato jih tako pogosto zmoti bolj odprt (liberalen, postmoderen, blabla ...)  pogled na svet.

Prehod iz vecih osebnih resnic proti eni se dogaja ko nastajajo skupnosti, ki za svoje delovanje potrebujejo skupni kontekst. "Sem drzavljan Republike Slovenije" bi 15 let nazaj pomenilo obisk pri ravnatelju, danes pa je to resnicna izjava, zaradi katere bi mulca kvecjemu kdo potrepljal po ramenu.

Univerzalna resnica, ki je jedro vsake religije postane zares univerzalna, takrat ko je univerzalno sprejeta v univerzalni skupnosti. Do takrat pa se bo treba zadovoljit z mnozico partikularnih resnic, svojih malih resnic, ki jih bo lahko celo toliko, kolikor bo razlicnih odnosov v katere se bomo spuscali.

Ce jih bo morda kaj manj, pa ni vprasanje resnice, temvec integritete. Slednje pa je precej tezko dosect in obdrzat.

lp bp


Tud moje spozanje je, da je resnica spoznavna samo znotraj družbenga konteksta, zato  se tud cev lajf   prizdevam, da bi na tej resnici tud  sam participiral. Resnice človk v  bistvu ni možn ločit od zavesti o njej. Te dve stvari sta eno. Zavest je družbena kategorija, je posameznik sploh ne bi imel, če ne bi bi bil socialen produkt, ker ma tud zavest o seb kot posamezniku socialno skreirano. Kreacija zavesti se začne z interkacijo pri mami pa atu in se nadaljuje preko intercije z vrstniki pa skoz institucije do države in globalne zavesti, do kozmosa pa boga al pa kašnega drugega univerzalnega principa/logosa. Zavest je simbolna, jo ustvarjena z jezikovno in znakovno/simbolno konvencijo, da je lahko  lokalno/globalno  univerzalna. Ker je naša zahodna civilizacija za kriterij univerzalnosti vzela čutno osnovo zavesti, materijo, ji uspeva  bit skor univerzalna. Materialano/čutno deluje tud če je v  elektronski obliki kot  podoba.  Materialno osnovo zavesti je določu že aristotel, ko je dušo definirov preko vzajemnega delovanja petih čutov, zato ni čudno, da nam je antična resnica tolk bliz. Ampak fascincija nad materialno resničnostjo se z informacijsko dobo nekak končuje, zavest pa se iz sidriranja v materiji seli s sidriranje v energiji, iz zunanje na notranjo percepcijo, iz čutne v nadčutno sfero, od aristotela k platonu, od mehanike h kibernetiki, od od empirije k veri...   Posledica tega premika je tud spoznanje, da je 'vse v zavesti', da je resnica izenačena z zavestjo o njej, da je izven nje ne obstaja. To spoznaNje je posledica napora  psihoanalitikov, ki so se podal vrtat v zadnje čiste izvire  resnice v globino nezavednega in pa zlorab družbenih ideologov,  ki so  enegrgijo iz teh vrelcev resnice skanliziral v zavest fokla v skladu z lastnimi inetresi. To, da resnica nima več svojega zadnjega zatočišča,  je dost dobr sprevidu orwel, ki je velikemu bratu pripisal inteligentno  spoznaje, da obstaja med zavestjo in resnico takšna enotnost, da  se s prevzemom  nadzora  nad zavestjo da  resničnost kreirat po želji, na novo, ne samo za tukaj pa sedaj,  ampak tud  za nazaj.

Tko da to, da je v 'vse v zavesti' je po moje čist lahko ena čist sprejemljiva resničnost  samo pod pogojem, če  si bi jo vsi ljudje  sposoben ozavestit kot resnico. Ker je nismo (si tega ne dopustio, da lahko drug drugmu ostajamo objekt manipulacije),  pa tavamo od ene absolutne renice do druge v razponu od živalske do božanske. Samo da ni človeška, pa smo srečn, ampak tud to je človeško, jebi ga. .  Undecided Angry  Smiley  
Back to top
« Last Edit: 08.09.2003 at 15:11:23 by titud »  
 
IP Logged
 
Massimo
1
*
Offline

Živim in ljubim! To je
dober začetek!!!
Posts: 29

Gender: male
Re: Resnica in resničnost 2
Reply #27 - 08.09.2003 at 13:14:39
 
Quote:
Zanimivo. Meni se zdi to čisto realno, samo....

Kako pa prepričaš sebe v to? Samo, če ti veš, da je kozarec uporaben predmet, zakaj pol sebe prepričevati nekaj drugega? Edino, če naprimer, res v to verjameš. Samo pol si pa že v stadiju, ko si res na svojem svetu, oz. v svojem svetu. Ljudje so že bili prepričani, da so Napoleoni, pa so pristali v Polju.

LP Iga


Mislim, da nekateri ne vidijo preko svoje resnice. Potem, če nekdo reče, da je Napoleon - se ve, da je človek mrtev - mislijo, da vedo, da ni in potem marš v Polje! Tukaj mislim, da je bolj to po kakšnih zakonih se ravnaš. Resnica je zavita stvar, če ji hočeš postaviti meje.


Gape!
Hvala za odgovor, je zelo poučen in dolg, bom rabil precej časa, da bom lahko kaj pametnega povedal na to!


Amstel!  Wink
Amstel wrote on 05.09.2003 at 23:01:16:
Bog dej!  Cheesy

Ja, vsak od nas je kot planet zase. Vsak s svojo resnico.

Bolj ko razmišljam, manj pa mi je jasno, katere resnice so objektivne in univerzalne.

Ma valda obstajajo neki zakoni.

Zakon karme, je univerzalen zakon.

Moram prow pogledati v čtivo  DU, kjer smo govorili o teh zakonih.

Kaj pa materialni zakoni neke družbe? So realni, so skupna resnica? Al kaj?


Zakaj se obremenjuješ z univerzalno resnico? Ta je po mojem mnenju tako preprosta in čista, da je v tem življenju ne bomo spoznali. Mi preveč kompliciramo. Za tebe karma obstaja, za nekega kristjana pa ne! Kdo ima "bolj" prav? Kdo ti bo to povedal? Lahko se le odločiš za nekaj kar se tebi zdi resnično glede na tvoje izkušnje. Vsi govorimo iz sebe in nihče ni šel "tam gori" po dodatne razlage in utemeljitve teh zakonov! Ali veljajo zate ali pa ne! Sama se odloči, kaj bo zate resnično.
Materija je minljiva in se zato zakoni spreminjajo in niso konstantni. Danes tako, jutri drugače.

Zame obstaja en univerzalni zakon: Bog je in jest sem njegov delček!

Vse ostalo zbledi in nimam občutka, da bi bilo potrebno dodajati neke druge zakone, ki bi me še bolj omejevali!
Če bi moral gledati na x tisoč zakonov, bi se bal prdniti, da ne prekršim nek zakon, ki ga ne poznam! To je vidno pri naši civilizaciji, ki nas kaznuje zaradi nepoznavanja zakonov!!?? Manj kot je pravil bolj je!

Vsak je zase svoj kozmos, ima v sebi svojega boga, svoj cilj, svoje izkušnje, vse to je podvrženo nekim drugim zakonom. Če bi veljali neki univerzalni zakoni, bi imeli vsi enake poti oz. bi obstajale prave in napčne poti, to pa vemo, da je laž. Vse poti vodijo do istega cilja, z takšnimi ali drugačnimi zakoni. Zato ostale le to, da si prikrojimo svet tako, da se imamo najbolj kar se da in pri tem ne škodujemo drugim! No to ni zakon ampak osebno prepričanje, ki mu sledim jest!

Upam, da sem prispeval kaj koristnega  Grin

Lep ponedeljek vsem
Massimo
Back to top
 

To je moj podpis Wink
 
IP Logged
 
aryan
Ex Member




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #28 - 08.09.2003 at 13:28:32
 
nekdo, ki je omejen (mi) ne more spoznat nekaj kar je neomejenga (absolut, bog). ampak neomejen ne bi bil neomejen, ce se ne bi mogu narest poznanga omejenmu. Absolutna Resnica je, in tudi mi jo lahko spoznamo. kako?

sorry za anglescino, ampak je tok dobr napisan, in je brez veze da bi moj prevod to prevec popacil.

Resnica in resnicnost.

By imperfect means, we who are steeped in imperfection stand little chance of knowing that which is perfect. Both our sense perception by which we "know" and the logic that extends our knowledge beyond that which we can percieve with the senses are imperfect instruments.

Sense perception is as flawed as are the senses themselves. With our eye alone we will never know the size and nearness of the full moon at night. Yet with the help of reasoning we can understand that it is large, its apparent smallness owing to its being situated at a large distance. Yet as sense perception is faulty, so is reasoning lacking. This is so because unless we can validate that our reasoning is true in all circumstances, that is has universal concomitance, we cannot say that it is absolutely true. Demonstrating this universal concomitance is virtually imposible for practically any logical inference.

How then can we know for certain? How can we arrive at perfect knowledge and thus be perfectly happy? Only if perfect knowledge cares to reveal itself to we who are imperfect. The finite soul can never know the infinite save and except if the infinite out of its infinite capacity chooses to reveal itself to the finite. Perfect knowledge is just that, perfect, and therefore it is worshipable by those steeped in imperfection.

We will never be successful in attempts to arrest perfect knowledge and imprison it within the human cell, for its own agenda is to liberate us from our finite conception. It makes this agenda known to us through the Veda, which is etymologically derived from the Sanskrit root vid, which means to know as well as to make known. The Veda is thus that which makes itself known and by which all can know conclusively.

The Veda does not claim that by studying its words with our intellect we will know the truth. It does not attempt to establish that which is eternally self-established. It is the self-established truth imploring us to take up the means of experiencing the truth ourselves. By this alone shall we know, yet hearing from those who have themselves seen is tantamount to seeing oneself. The Veda, eternal sound, is experienced by the seers beyond the confines of time and space. Returning to time and space, they share their vision with us, thus serving as the first-hand witness to the truth.

Without them and without the Veda, we will never know the truth, for from those who have seen we derive the necessary inspiration to see for ourselves. They also give us proper conceptual orientation, the systematic means of pursuit, and information regarding the goal.
Back to top
 
 
IP Logged
 
LittleStar
Ex Member




Re: Resnica in resničnost 2
Reply #29 - 08.09.2003 at 15:04:41
 
Massimo wrote on 08.09.2003 at 13:14:39:
Vsak je zase svoj kozmos, ima v sebi svojega boga, svoj cilj, svoje izkušnje, vse to je podvrženo nekim drugim zakonom. Če bi veljali neki univerzalni zakoni, bi imeli vsi enake poti oz. bi obstajale prave in napčne poti, to pa vemo, da je laž. Vse poti vodijo do istega cilja, z takšnimi ali drugačnimi zakoni. Zato ostale le to, da si prikrojimo svet tako, da se imamo najbolj kar se da in pri tem ne škodujemo drugim! No to ni zakon ampak osebno prepričanje, ki mu sledim jest!

Upam, da sem prispeval kaj koristnega  Grin

Lep ponedeljek vsem
Massimo


No, jaz pa mislim, da zelo obstajajo univerzalni zakoni. Vsak pa si jih seveda prevaja na svoj način (resničnost, razumevanje, besede...).

Verjamem tudi, da obstajajo napačne poti. Seveda pa so s stališča univerzuma del kozmičnega reda oz. tudi v redu.  
Back to top
 
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3 4 ... 6