Welcome, Guest. Please Login or Register
Forum Svet pogovorov gape.org
Sončeve pozitivke
pilcom.si
 
  HomeHelpSearchMembersLoginRegister  
 
Pages: 1 2 3 
(Read 10369 times)
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
SEKSIZEM?
19.01.2003 at 00:49:40
 
Opomba: Bom topik z uvodom in ozadjem začela, spodaj pa z vprašanji zaključila.

UVOD:
Najverjetneje je marsikdo opazil "opombe", ki se vsakomur, (praviloma) glede na število spisanih postov, levo pod forumskim imenom spišejo in ustrezno "osvežijo". In najverjetneje ni prav veliko moških »zmotilo«, da so le-te zgolj v moškem spolu. A sem prepričana, da bi jih, močno, če bi jim – namesto n. pr. "začetnik", "prijatelj" - pod imenom pisalo "začetnica", "prijateljica". Ma, ne bi jih samo zmotilo, bil bi pravi špetir, morda celo štala, pa takoj ustrezna rešitev opomb pod imeni "skunštvana" in spisana, ali pa "ločljivost" po spolu zagotovljena.

OZADJE:
Vprašanje "zakaj tako in kdaj drugače", sem sicer najprej tule snovalcem foruma zastavila,
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=forumi;action=display;num=84;star...

a sem bila takoj tako zignorirana kot odpravljena:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=forumi;action=display;num=84;star...

in – kakopak -, tudi nalepko, da imam feministični izpad, sem si prislužila.

V upanju na drugačen, morebiti tudi korektnejši in prijaznejši odziv, sem skorajda enako vprašanje zastavila v glavnem "FAQ" topiku. In nanj ta odziv dobila:
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?board=forumi;action=display;num=1025607...


TEMA:
Menim, da je v življenju pomembno, koristno in plodno opozarjati na "vzroce", ko/če/ki se nam zdijo neopaženi, zgolj brez premisleka prevzeti, preživeti, neustrezni ali karkoli podobnega, ter razgovor o njih, morda celo posledično delovanje; odvisno, pač. Sicer ni rečeno, da nas kdorkoli "sliši", upošteva, morda celo "vzorec" spremeni, a tudi zgodovina potrjuje, da brez "opozarjanja" na (naše) "vzorce", ne bi bilo (prav veliko) sprememb.


In eden izmed vzorcev - ki se "vleče dalje" iz najrazličnejših razlogov, a najverjetneje predvsem zaradi "nepremisleka" oz. nepozornosti -, je tudi "avtomatska" uporaba zgolj moškega spola v govorjenju in pisanju; tudi tam, kjer je to povsem neprimerno ali pa zgolj nepotrebno. N. pr. pri navedbi poklicev (n. pr. na vizitkah), pri zgoraj omenjenih "opombah" pod forumskimi imeni, itd.

Zanima me, ali ta "vzorec" živite, ali ste ta "vzorec" sploh že opazili, ali imate kako zanimivo izkušnjo v zvezi z njim ...  In seveda, zanima me tudi to, katera "neuporaba" ustrezne "ženske" izpeljave samostalnika/besed vas je do danes (sploh) že (z)motila.


Prijetne, sončne dni nam želim,
Smiley
"prijateljica" ARS

Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
;DRe: SEKSIZEM?
Reply #1 - 19.01.2003 at 09:20:14
 
Quote:
BOG IN EVA
Nekega dne sedi Eva v raju pod drevesom in rece Bogu:
"Bog, imam en problem."
"Kaksen problem le, Eva?"
"Ves Bog, saj vem za vse tvoje zasluge; ustvarjena sem bila, obdarjena s tem prelepim vrtom in vsemi cudovitimi zivalmi, zabavati me poskusa tale smesna kaca; ampak jaz enostavno nisem  srecna."
"Kaj te tezi in te dela nesrecno, Eva?" vprasa glas od zgoraj.
"O Bog, tako sem osamljena in teh jabolk sem tudi ze do grla sita", odgovori Eva.
"Prav Eva, ce je tako, je treba najti resitev zate, ustvariti se moskega in ti ga postaviti ob stran."
"Kaj pa je to moski, Bog?"
"Moski bo ponesreceno bitje z mnogimi napakami in slabim karakterjem. Po eni strani ti bo veliko lagal, te redno varal, o sebi pa si bo domisljal, da je najboljsi mozen. Ceprav ti bo zivljenje pogosto otezeval, pa bo imel tudi nekatere uporabne lastnosti. Po drugi strani bo namrec vecji, mocnejsi in hitrejsi kot ti in uporaben tudi za tezko delo. Njegovi najljubsi zabavi bosta lov in sport. Izgledal bo sicer nekoliko trapasto, zlasti kadar bo razburjen ampak tebi na ljubo bo ustvarjen tako, da bo lahko zadovoljil tvoje telesne potrebe. In ker ne bo imel kaksnega posebnega razuma, te bo vedno potreboval za nasvete in pametne odlocitve."
"Slisi se enkratno!" je vzkliknila Eva in ironicno vzdignila obrvi.
"Kje je torej zanka, Bog?!"
"Torej... dobis pa ga lahko samo pod enim pogojem."
"Pod katerim pogojem pa, Bog?"
"Kot je bilo ze omenjeno, bo ponosen in aroganten in bo sebe neprestano obcudoval. Zato ga bos morala torej pustiti tudi v prepricanju, da je bil on ustvarjen pred teboj. A ne pozabi, to mora ostati za vedno najina mala skrivnost... saj ves, me, zenske med seboj ... !!!"


Arska, očitno tole ne drži. Grin
Če pa drži, potem pa ti ne spoštuješ načela, da nas je potrbno pustiti v prepričanju....... Grin

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: SEKSIZEM?
Reply #2 - 19.01.2003 at 11:39:12
 
hja, ARS, ne vem, kaj naj rečem? Imam poklic, ki ga nikoli ne navedem v ženski obliki, čeprav SSKJ ima tudi žensko obliko mojega poklica. Sem elektrotehnik. Nikoli ne rečem, da sem tehnica. V tistih časih, ko sem jest šolo dokončala, izraza tehnica sploh še nismo poznali, ali pa se nam je ta oblika zdela smešna.  V redu. Moj poklic je bil v tistih časih izrazito moški. Ampak mlajša sestra je končala administrativno šolo (ki je izrazito ženska), in tudi ona ni nikoli rekla, da je tehnica, temveč administrativni tehnik. Pa se zalet. Saj se lahko domenimo, da smo pač ženske tiho pristale pred dvajsetimi leti in več na moške oblike poimenovanj poklicev, izobrazb. Ampak vem, da v naši firmi tudi ni pri sistematizaciji delovnih mest navedeno : tehnik, tehnica. Samo moška oblika je. In na mnenju zdravniške komisije zaradi dolge bolniške je kot opis opravljanja dela navedena samo moška oblika skupine dela: elektrotehniki in elektroniki.

Je pa res, da se lahko na forumu skriva za nickom moški ali ženska. Nikjer ne piše, da se spol sodelujočega mora izjasniti. Al se motim?

In vedno mi pride na misel tisto, kako se moški odzivajo na take stvari. Pred mnogimi leti sem brala (velja za slovenščino). Če ima oče tri hčere, bo kolegom govoril, da ima tri otroke. Če ima oče tri sinove, bo vedno rekel, da ima tri sinove.

Grin Grin - vse kaže na to, da patriarhat še dolgo ne bo ukinjen

sem bila pa presenečena, kako je gape nestrpno odreagiral. Sem vesela, in hvaležna, da stvari ureja, da vse lepo špila, a kljub temu  Undecided

a je bil podpihovan v nestrpnost od kake osebe?
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re:  ;DRe: SEKSIZEM?
Reply #3 - 19.01.2003 at 11:53:28
 
Quote:
Arska, očitno tole ne drži. Grin
Če pa drži, potem pa ti ne spoštuješ načela, da nas je potrbno pustiti v prepričanju....... Grin

Ne razumem prav dobro, kaj ima tvoj "quote" šale opraviti s temo tega topika, ali pa tvoj komentar ...
Morda zgolj toliko, da opozorita na predstavo/sliko, ki vas, večino "posvečenih" tukajle gor, primerno odseva?
Zanimivo; vsekakor.
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: SEKSIZEM?
Reply #4 - 19.01.2003 at 12:10:17
 
Arska, če šale ne razumeš, ok, je pač ne razumeš.

In če že hočeš na vprašanje vprašanje, me zanima, kakšno zvezo imajo "posvečeni" s seksizmom? Tudi to ni v kontekstu tega topica.

Sem ti hotel povedati, da je očitno bog vseeno moški. Wink

In naj ti povem, da je po celem svetu z nazivi tako, da se pač uporabljajo v moški obliki. To je že Ana odlično razložila, zato ne bom dodatno nakladal.

Me pa ne bi motilo, če bi bili nazivi za vse izobrazbe, poklice itd. in konec koncev tudi na forumu v moški in ženski obliki.

Naj živi enakopravnost med spoloma.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: SEKSIZEM?
Reply #5 - 19.01.2003 at 12:19:44
 
ana wrote on 19.01.2003 at 11:39:12:
Saj se lahko domenimo, da smo pač ženske tiho pristale pred dvajsetimi leti in več na moške oblike poimenovanj poklicev, izobrazb. Ampak vem, da v naši firmi tudi ni pri sistematizaciji delovnih mest navedeno : tehnik, tehnica. Samo moška oblika je.

Se mi zdi, da gre prav za to: če ne opozarjaš na take stvari in ne predlagaš sprememb, se - samo od sebe - najverjetneje nič ne bo spremenilo; morda le v primeru, da bo ženska skrbela za sistematizacijo delovnih mest in se temu ustrezno tudi potrudila ... Recimo. Ali pa, da bomo same uporabljale ustrezne nazive in to pričakovale tudi od drugih (oz. jih na to prijazno, dosledno opozarjale). Na primer. Ali pa opozarjale na primere morebitnega seksizma. Morebitnega zato, ker gre pri določenih stvareh mogoče pa zgolj za nepozornost. Lahko.

Gre za majhne kamenčke v mozaiku enakopravnosti in doslednosti, ki sčasoma lahko močno prispevajo k spremembi celotne "patriarhalne slike" oz. našega delovanja/ravnanja.

Smiley
ARS



PS: Nisem pa tega topika začela z namenom diskusije o forumskem dogajanju oz. "ozadju":

ana wrote on 19.01.2003 at 11:39:12:
Je pa res, da se lahko na forumu skriva za nickom moški ali ženska. Nikjer ne piše, da se spol sodelujočega mora izjasniti. Al se motim?

ker je za to primernejši prostor kje drugje; če se bo komu zdelo nadaljevati.
Saj še vedno drži, "da kjer je volja/želja, se tudi pot/rešitev najde".   Wink
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: SEKSIZEM?
Reply #6 - 19.01.2003 at 12:29:35
 
Arska, to lahko uresničiš tako, da začneš "gibanje za spremembo nazivov" ali kaj podobnega. Ker stvar se mora začeti pri temeljih. Vedno pri temeljih.

To pa je možno takrat, ko bo na diplomi pisalo namesto: Univrzitetni diplomirani ekonomist......Diplomirana univerzitetna ekonomistka. Najprej je treba to dosešt.

Te podpiram.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: SEKSIZEM?
Reply #7 - 19.01.2003 at 12:32:46
 
Quote:
In naj ti povem, da je po celem svetu z nazivi tako, da se pač uporabljajo v moški obliki.

To pa ne bo držalo, Harry. V jezikih, ki se srečujejo z enakim izzivom "moški/ženski spol" kot v slovenskem, zadevo rešujejo različno. Na primer: v nemškem odlično oz. z dokaj doslednim upoštevanjem ženskega spola, kot je meni znano.

A kakorkoli že, "nemo" pristajanje na tako (ali pa kako drugo) ravnanje skoraj zagotovo ne bo botrovalo pozitivnim spremembam; pa za to ni potrebno prav nikakršno gibanje ... precej manj je potrebno.

A naj obrnem tudi drugače; čeprav sem skorajda prepričana, da si prav dobro razumel moj "point" oz. zastavljeno temo tega topika:

Recimo, da si ti "inženir strojništva". Ali bi ti bilo vseeno, povsem nemoteče in hkrati povsem sprejemljivo, če bi na tvojih pisarniških vratih in vizitki, pod tvojim imenom, pisalo "inženirka strojništva"?

Wink
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: SEKSIZEM?
Reply #8 - 19.01.2003 at 12:42:30
 
Quote:
To pa je možno takrat, ko bo na diplomi pisalo namesto: Univrzitetni diplomirani ekonomist......Diplomirana univerzitetna ekonomistka.

Kot je meni znano, se to že dogaja in postaja v Sloveniji običajna praksa. Morda res še bolj na papirju kot kasneje v praksi, a ...

V praksi oz. drugje pa lahko to sčasoma dosežemo sami oz. sami pripomoremo k spreminjanju "vzorca"; če želimo.
A ne le z verbalno podporo, temveč predvsem s spremembo lastnega delovanja.
Na primer, tudi z volilno pravico žensk ni bilo prav nič drugače; in danes je le-ta dejstvo ob katero se le malokdo spotakne.

Lep dan,
ARS
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: SEKSIZEM?
Reply #9 - 19.01.2003 at 12:45:12
 
Quote:
Recimo, da si ti "inženir strojništva". Ali bi ti bilo vseeno, povsem nemoteče in hkrati povsem sprejemljivo, če bi na tvojih pisarniških vratih in vizitki, pod tvojim imenom, pisalo "inženirka strojništva"?  


Če ti povem po pravici, nisem niti pomislil na to, da bi to pisalo na mojih vratih. Ker za to ni nobene osnove. Lahko pa bi na tvojih vratih pisalo "inženirka strojništva". Zato sem ti napisal, da ustanovi gibanje, začni zbirati podpise, ko jih boš imela dovolj, spelješ zadevo tako, da pride do državnega zbora, ta jo potem lahko potrdi ali pa tudi ne. In če jo potrdi, potem stvar lahko steče. In tudi v spričevalu boš imela napisano "inženirka strojništva". Lahko dobiš tudi moj podpis. Wink

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: SEKSIZEM?
Reply #10 - 19.01.2003 at 12:47:58
 
Quote:
A ne le z verbalno podporo, temveč predvsem s spremembo lastnega delovanja.  
Na primer, tudi z volilno pravico žensk ni bilo prav nič drugače; in danes je le-ta dejstvo ob katero se le malokdo spotakne.


Ja tudi to pravico so si morale ženske same izbojevati z raznimi gibanji.

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ARS
5
*****
Offline

Preveč dobrega je lahko
... čudovito. (Mae West)

Posts: 2510
daleč od rodne barjanske grude
Gender: female
Re: SEKSIZEM?
Reply #11 - 19.01.2003 at 12:55:53
 
Quote:
Ja tudi to pravico so si morale ženske same izbojevati z raznimi gibanji.

In z enako/primerno zagnanostjo je pri tem sodelovalo tudi precej moških.

Wink
ARS


PS: Kako "elegantno" in tipično si se izognil odgovoru na mojo hipotetično predpostavko o "inženirki strojništva" pod tvojim imenom ...   Grin
Back to top
 

Knowing what's right doesn't mean much unless you do what's right. (neznan(a)
 
IP Logged
 
Devi
5
p
*****
Offline

ravno prav
Posts: 5471
Dolenjska
Gender: female
Re: SEKSIZEM?
Reply #12 - 19.01.2003 at 12:57:03
 
Nisem polagala pozornosti na to, ker mi ni bilo pomembno. Sem se pa vseeno zamislila. Ko sem vlogo obrnila.

S kakšno lahkoto ženske sprejemamo moške nazive in s kakim razumevanjem dojemamo, da bi moški trpeli in se počutili hecno, če bi bili nazivi v ženskih oblikah....

sem si poskusila zamislit, kaj bi si moški mislili, če bi se jim na naziv ob prijavi ženska verzija zapisala...vsak bi verjetno pomislil, huh, to je ja ženski forum, mogoče celo feministični, mogoče pa kot moški niti nisem zaželjen tukaj...in grozno, da sem tukaj označen z žensko obliko imena...hvala lepa, kar imejte svoje nazive...
sem razmišljala, da bi verjetno vsak moški reagiral, ko bi to videl, medtem, ko ženske tega niti ne opazimo in tudi če, nas to ne briga ali pa nam je vseeno....SAJ TAKO JE CELI SVET POSTAVLJEN Wink

Sem se spomnila na svojo profesorico v srednji šoli, ki sem jo res cenila in ko smo ji rekli: "gospa profesor...." nas je vedno popravila: "profesorica".
Pa ni bila feministka, ampak človek na mestu, zaslužena profesorica.
Mogoče je problem tudi v tem, da ostali jeziki nimajo forme za žensko in moško obliko, mi pa ki jo imamo, smo jo povsem zignorirali.

In zdaj me je začelo motit. Res me moti. In ne zdi se mi prav. Upam, da me ne bo kdo za feministko označil Grin?

Kljub vsemu nimam srca, da bi težila za tem, da se oblike spreminja v žensko formo in se s tem izpostavlja, ker če dobro razmisliš, lahko to marsikaj sproži....Wink
Bi mi pa odleglo, če bi se recimo nazivi spremenili v kaj nevtralnega:
na začetku, članstvo, prijateljstvo, delovanje, mojsterstvo....?

finta je, da sem opazila....in zdaj se bom vsakič na novo spet spomnila...in mi ne bo všeč Tongue in mogoče bom občasno pomislila tudi, moški se niso zavzeli za to, ker jih ne briga, njim PAŠE, da so stvari naklonjene njim in se dobro počutijo v svetu, kjer stvari funkcionirajo tako, da so na prvem mestu.

Je pa res, da je forum gapejev, da sem mu hvaležna, da imam kje bit in da ne pričakujem, da bo imel vedno čas izpolnjevati ali izpopolnjevati stvari, ki si jih nekdo zaželi, zato tega ne bom vzela osebno Smiley
Back to top
 

Nobena čarovnija ne more ničesar spremeniti v kaj drugega, tega ni; sprememba v predstavi v srcu čarovnije je spoznanje, ne ustvarjanje.&&(S. Palwick)
 
IP Logged
 
Igor P.
Global Moderator
p
*****
Offline

Če ne mores živeti, kot
bi hotel, živi, kot zmoreš

Posts: 4800
Celje
Gender: male
Re: SEKSIZEM?
Reply #13 - 19.01.2003 at 13:02:51
 
Quote:
PS: Kako "elegantno" in tipično si se izognil odgovoru na mojo hipotetično predpostavko o "inženirki strojništva" pod tvojim imenom ...    


Arska se opravičujem. Sem pozabil odgovoriti direktno. Jasno, da mi ne bi pasalo to in bi nemudoma to spremenil v "inženir strojništva". Wink

LP Harry
Back to top
 

Če bi tisti, ki me obrekujejo, natančno vedeli, kaj si o njih mislim, bi me še mnogo bolj obrekovali.
 
IP Logged
 
ana
5
p
*****
Offline


Posts: 1223
Kranj
Gender: female
Re: SEKSIZEM?
Reply #14 - 19.01.2003 at 13:03:03
 
ARS, meni je vseeno, ali mi piše, da sem tehnik ali pa tehnica. Želim si nekaj drugega: da bi me vedno in povsod spoštovali kot živo bitje, ne glede na spol. To je pa stvar notranjega doživljanja vsakega posameznika in ne zunanji videz, kako te nekdo naziva. In iz tega razloga, če le morem, v vsakem živem bitju, ne samo človeku, poskušam najti tudi delček sebe.

Pred dvajsetimi leti bi ti pritrdila, da se strinjam v tem, da je treba sedaj vse spremeniti, da moramo imeti ženske pravico do ženske oblike nazivov, poklicev...

danes se mi pa zdi, da je to moški način delovanja žensk v svetu moških. Ženske bi morale iznajti ženski način delovanja. In mu slediti.

Pred mnogimi leti sem brala za eno državo, ki je slovela po demokraciji in so imeli samo moški volivno pravico, da se politika odvija tako, kot si želijo ženske. Moškim se je zdelo normalno, da so se doma pogovorili s svojimi ženami, kaj one mislijo o problematiki, uskladili mnenja z ženami in tako glasovali na način, ki je bil (tudi) ženskam všeč. Ampak jasno: to so bili drugačni moški, kot sem jih (vsaj jaz) navajena v svoji okolici, kjer žensko še vedno gledajo neenakovredno moškemu in ne spoštujejo njenega mnenja.

V glavnem, revolucij se jaz ne bi šla (več).

Če me kdo spoštuje in ceni, me ceni zaradi mene, zaradi tega, kakšna in kakršna sem. Moja vrednost ni nič manjša, če imam moško obliko naziva. Moje delo bo enako, ali sem tehnik, ali tehnica.

Se mi pa postavlja vprašanje: ali so moški, ki imajo ime npr. Miha, kaj bolj poženščeni od npr. moških, ki imajo ime npr. Peter. Saj vem, reče se tisti Miha (moški spol), a končnica je izrazito namenjena predmetom, osebam, ki so ženskega spola.
Back to top
 

Ljubezen ozdravlja vse - tiste, ki jo dajejo in tiste, ki jo prejemajo.
 
IP Logged
 
Pages: 1 2 3