Svet pogovorov
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
General >> Kako spraviti Slovenijo na pravo pot >> Re: Živalska farma
http://www.gape.org/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1092036563

Message started by X on 09.08.2004 at 09:40:42

Title: Re: Živalska farma
Post by X on 09.08.2004 at 09:40:42

Sem bral pred mnogimi leti, ampak sem bil takrat še premajhen da bi najbolj štekal poanto. Edina, ki sem jo in ki hkrati odgovarja na tvoje vprašanje je tale:

Ker si boljšega ne zaslužijo.

Je pa bila pred točno petdesetimi leti narejena ena fajn risanka po tej knjigi. Zanimivo je, da so jo periodično vsakih nekaj let vrteli na naši TV in to v svinčenih časih komunizma, zdaj pa ne več. Čuden svet, ni kaj. :)

http://www.imdb.com/title/tt0047834/




Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 09.08.2004 at 12:13:30

Jest sem jo tud bral pred leti v eni izdaji, v kateri je bla spremna beseda h knjigi daljaša od orwelovga teksta. Je blo zlo natančno napisan, katera žival naj bi personificirala koga v tedaj  totalitrani  komunistični/sovjetski    zgodivini, tko da se mi je v teh konkretnih paralelah  čist zgubila lucidna analiza izvenzgodovinske, tj. mertafizične/arhetipske    ustrojenosti človeške družbe in človekove osebnosti.  Po moje so ble te obsežne paralele itak narejene načrtno, da bi nas zavedele od možnosti delovanja farme tukaj in zdaj (takrat v jugosocializmu, zdaj  zdaj pa  turbokapitalizmu).  

Title: Re: Živalska farma
Post by exodus on 09.08.2004 at 12:18:58


sinjeoka wrote on 09.08.2004 at 09:29:23:
...in knjiga daje odličen odgovor na vprašanje, zakaj se zgodovina ponavlja in zakaj nekateri narodi nihajo iz enega totalitarnega režima v drugega...


Zgodovina se ponavlja le tem, ki se iz nje ničesar ne učijo ali ki jo skušajo pozabiti... Krivi pa so predvsem oblastniki, ki izkoriščajo tako ali drugače ubogo rajo, da pride do vstaj. Tak kot je komunizem na papirju, je pravi humanistični podvig, ki je skladen recimo s krščansko ideologijo,  le da ne priznava prve božje zapovedi, da je Bog. Ampak potem se vedno zgodi, da si institucija (partija) podredi posameznika, namesto da bi bilo obratno, da bi se institucija prilagajala individumu in njegovim željam, ga raje utiša v strahu za izgubo oblasti. Tisti, ki so bili "pravi" komunisti, ne bi nikoli povzročali teh grozot, ko bi pobijali v milijonskih številkah lasten narod kot Stalin - ampak kaj, ko je je bilo teh pravih komunistov kot kapljica v morje...

Title: Re: Živalska farma
Post by exodus on 09.08.2004 at 13:03:42


sinjeoka wrote on 09.08.2004 at 12:51:17:
še vedno pa se ni noben spotaknil ob vprašanje zakaj so nakateri narodi nagnjeni k totalitarnim režimom...

... recimo Rusija, pa praktično vse afriške države...

...jmo možgančki malo migat...


Ja zakaj neki? Rusija je bila še vedno naspolfefdalna država, ko je v Evropi že zdavnaj minila industrijska in buržoazna revolucija, ena je pomenila tehnološki napredek (težasško manufkturno delo so zamenjali s stroji, mehaniziralo se je produkcija, kar je vplivalo an večjo blaginjo), druga pa sociološki (ljudje so dobili več pravic, pojav novega razreda - delavstva, etc.)... Potem ni čudno, da je bil komunizem naletel na plodna tla v Rusiji, ker so ljudje v njem videli OSVOBODITEV izpod jarma oblastnikov.

Afriške državah pa je to problem, ker politične države niso nacionalne, ker so bile umetno potegjene še iz časa kolonizacije. V eni državi se npr. govori 10 in več jezikov, praktično imaš več nacij, ki pa hitro pridejo navzkriž. Potem pa npr. zahodne multinacionalke in sploh Zahod (Amerika in Evropa) v lakomnosti po naravnih bogastvih, podpirajo take režime, ki so njim najljubši, predvsem desno orientirane diktatorske hunte, ki vladajo s trd oroko, ki jih tudi podpirajo z finančno, predvsem z orožjem, da recimo zaščitijo rudnike z diamanti... niso pa bile recimo bili legalno izvoljene.....



Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 09.08.2004 at 13:04:29


sinjeoka wrote on 09.08.2004 at 12:51:17:
še vedno pa se ni noben spotaknil ob vprašanje zakaj so nakateri narodi nagnjeni k totalitarnim režimom...

Da bi bili nekateri narodi bolj nagnjeni k totalitarnim režimom kot drugi?
Ne bi rekel, da je to ravno lastnost točno določenih narodov.
To je prav lahko latentna lastnost vseh narodov, le da različne (ali pa iste) narode pripeljejo različne zgodovinske situacije do različnih družbenih ureditev.

Spomnimo se samo Nemčije, kako je z odprtimi rokami sprejela Hitlerja za svojega furerja. Danes, samo pol stoletja kasneje, pa je ta isti nemški narod med najbolj demokratično usmerjenimi, ki mu podobne traparije ne prihajajo več na misel - do naslednje zgodovinske prilike ...



Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 09.08.2004 at 13:38:24


sinjeoka wrote on 09.08.2004 at 13:27:45:
tudi res... toda zakja potem udari ven totalitarizem... hunte se menjajo ... totalitarizem ostaja....

Če vzamem pod drobnogled ravno primer Nemčije, je bil potreben za temeljit zasuk iz totalitarizma popoln kolaps sistema.  Brez tega bi bila Nemčija po vsej verjetnosti še danes totalitarno urejena.

Če pa pogledamo dogajanja v Sovjetski zvezi in po njenem razpadu v Rusiji in njenih satelitih, je šlo v teh primerih za bolj kot ne mehke spremembe oblasti in vse je ostalo praktično odvisno od tega, kakšna garnitura si je še vnaprej pridržala oblast in privilegije, kljub deklarativnim spremembam.

Stanja v Afriških državah sploh ni potrebno posebej komentirati, saj tam režime postavlja zahodni kapital, ki mu je v interesu čimcenejše izkoriščanje naravnih resursov in mu zato tako stanje najbolj odgovarja, saj je najbolj obvladljivo in z njihovega vidika stabilno.


Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 09.08.2004 at 14:09:31

NDR ni imela po vojni nobenega vpliva na to ali bo totalitarna ali ne.
Bila je enostavno priključena v en drug, od nje mnogo močnejši in  totalitarni sistem, brez možnosti izbiranja.


Afriške države so bile v 60 tih in 70 tih na prehodu iz razpadajočega kolonalializma v postkolonializem.
Gibanje neuvrščenih je bilo bolj kot ne prehodno mašilo nastale praznine in učinkovita zaščita pred sovjetskim vplivom, medtem pa jih je zahodni kapital z lahkoto spet spravil pod svoje okrilje, saj gre nenazadnje za njihove bivše kolonije. Kolonialni vpliv je bil odločujoč zaradi več razlogov in nenazadnje tudi zaradi tega, ker se je elita današnjih afriških režimov šolala prav v zahodnih državah, njihovih bivših kolonizatorjih.

Narodi so neodporni  takrat, kadar so šibki. Šibki pa so zaradi močnejših vplivov od zunaj ali zaradi nastalega notranjega kaosa, kjer pogosto prevladajo ideologije, ki  izdatno pomagajo pri prehodu v totalitarizem (obvladovanje množic s strani peščice privilegiranih).


Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 10:02:31

Kritična masa posmeznikov, ki so  pripravljeni verjet, da  je  avtoratirana resnica locirana izven njih samih.

Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 10:19:40

Odgovor boš našla samo v seb: pod kakšnimi pogoji si pripravljena zaupat   poosebljeni  avotritatvni  resnici.  

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 10:48:12

Vprašanje o izvoru totalitarizmov se mi zdi precej podobno vprašanju, zakaj so nastale države in ali imamo kot posamezniki res to moč, da bi jih lahko kar čez noč ukinili, če bi si pač tako zamislili?

Verjetno bi težko našli neko prav posebno družbeno okoliščino, za katero bi lahko trdili, da je ta in samo ta tista, ki inicira totalitarizem. Prav gotovo, da je potrebna neka kritična masa nečesa, vendar, ko do nje pride, je običajno že prepozno, če smo jo seveda sploh  zmožni prepoznati, kot tako.

Po moje je že sam obstoj družbe in njena velika kompleksnost zadosten prepogoj, da se v kateri izmed različnih opcij družbenega organiziranja lahko ponovno pojavi tudi katera od oblik totalitarizma.

Kadar imamo opravka s tako zapletenimi in nepredvidljivimi procesi, kot so družbeni, se prav lahko tudi dobronamerna prizadevanja izrodijo in uidejo izpod željenega nadzora.

Dosedanje zgodovinske izkušnje nam sicer lahko sugerirajo kakšni vzorci družbenega obnašanja so (že bili) potencialni generatorji totalitarizmov, vendar ni to nobena garancije, da se ne bi mogli pojaviti v nastajajočih novih razmerah povsem novi vzorci, ki bi  družbo ravno tako lahko prepeljali skozi neka druga vrata v novo obliko totalitarizma.


Ne bi upal niti trditi, da kdaj v prihodnosti kakšna oblika totalitarizma ne bi mogla bit tudi splošno sprejemljiva in celo družbeno napredna.


Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 11:16:11


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 11:06:01:
kašen fatalizem ... u bistvu je točno to tista psihološka drža, ki zacementira enoumje

Ne, to ni fatalizem, ampak bolj tista drža, kot je v enem prejšnjih postov posrečeno omenil titud, gre pa za pankrte, ki da se jim jebe za oblast in da je to tisto, kar manjka Rusom.
Mislim, da taka "jebaška" drža danes v veliki meri diktira tudi demokratično držo Nemčije, medtem ko je v tridesetih letih ravno nasprotno, neverjetno velika politična angažiranost prav vsega prebivalstva generirala takratni totalitarizem.



Quote:
samo ... daj povej mi zakaj je recimo v ZDA uspel Nixongate, pri nas pa se vse pomete pod preprogo ...

Kaj ti še vedno verjameš pravljicam o večji ameriški demokratičnosti zaradi odkrivanja takih aferc.
Ta afera je tipični primer medstrankarskega obračunavanja, v kateri sta bila tista dva novinarja samo orodje v rokah nekih drugih sil, ki so vlekli špage iz ozadja.



Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 11:23:47


Bardo_Thodol wrote on 10.08.2004 at 10:48:12:
Ne bi upal niti trditi, da kdaj v prihodnosti kakšna oblika totalitarizma ne bi mogla bit tudi splošno sprejemljiva in celo družbeno napredna.


V prihodnosti bo totalitarizem lahko smo globaln al pa ga ne bo.

Sinjeoka, potreba podredit se avrtoritarni resnici bo v nas zmeraj v vsakim od nas, saj je naša duševnost  uštimana tako, da je jaz stalno facinaran nad vsevednostjo našega sebstva (kolektivno nezavednega/božjega). Finta je samo v tem, da se jaz s tem sebstvom ne sme v celot identificirat, če ne želimo žrtvovat svoje induvidulanosti. Sebstvo je namreč vse/celost, jaz pa induvidulanost, tako da sta eno in isto, pa vendar morata bit ločena, ker sebstvo se lahko sebe zaveda le preko jaza, torej na induvidualen način.  

Zavedanje vsakega človeka sebe kot unikatniga posmeznika, ki je opremlejn z vsem potrebnim za to da bi bil univerzalen,  je teorej edina začita pred prizanjem zunanje avtororitete. Po domače povedano: samo ozaveščen posmeznik  je garancija pred totalitarizmom, tko da kar se mene tiče ne vidim jamstva pred totalizirazmom tud v kolektivnem osveščanju religioznega ali ieološkega tipa razen na  način open sourca oz. odprte družbe, kot se jo skušamo it tle gor, kolikor se je skušam it v zasebnem življenju in čegar je vse več, samo če si pozorn.        

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 11:31:52


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 11:23:33:
..sicer pa... ali ni najbolj gnila ravno tista družba, ki nima afer, oziroma ne zna afer popedenat do konca ... torej družba, ki sposobna samosoočenja s svojo gnilobo...?

Potem se nam ni treba bati, da imamo gnilo družbo, saj imamo kar naprej ene afere.  ;D

Tisto s pankerji je le kot primer, poudarek pa je na drži, ki, vsaj tako zgleda, je najboljša takrat, kadar se ne posveča izključno politiki ampak jo daje nekam na devetnajsto ali dvajseto mesto. Edino tako lahko politika tudi izgubi tisti potrebni naboj, ki ga sicer ima, če  vsi vso energijo usmerjamo samo še vanjo, da potem z nami zlahka zamanipulira čez vsako razumno mero.



Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 11:34:07


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 11:24:55:
oprosti titud ... to je tvoje mišljenje, ne pa univerzalno mišljenje...


Vsak, ki s tem mojim mišljenjem polemizira   v odprtem načinu   komuniciranja, dela to moje mišljenje za univerzalno 8).    

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 11:35:42


titud wrote on 10.08.2004 at 11:23:47:
V prihodnosti bo totalitarizem lahko smo globaln al pa ga ne bo.
 

A misliš na našem planetu?

Jaz sem si drznil pošpekulirati še dlje v prihodnost in pred oči so mi stopili Borgi iz Zvezdnih stez (kdor je gledal, že ve kaj imam v mislih)


Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 11:43:18


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 11:39:41:
si slabo prebral ... sama afera še ni dovolj ... vprašanje je, če jo družba zna popedenat, ali jo raje pomete pod preprogo

(mi znamo odlično pometat ;D)

Ne, ne, sem prav dobro prebral.
Vsaka družba pač na svoj način popedena svoje afere.
Naša je očitno tako majhna, da smo že si skoraj vsi v žlahti, tako da  o aferah prav vsi vse zelo dobro vemo. Pri pometanju pa skrbno pazimo (pazijo), da ne bi pometli še sebe ...



Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 11:46:51

Tudi sprenevedanje je ena oblika pedenanja  :D


Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 12:11:04


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 11:41:06:
 se je nanašalo le na 1. odstavek


Tole jungovsko terminologijo uporabljam, ker mam tko ko on izkušnjo, da vir avtoritarnosti ni zunaj, ampak je vsak samemu seb v tem smislu najhujša nevranost. Kdor sebe ne občut na tak način, mora pač  it skoz diktauro zunanje avoritete, samo je jeba v tem, da se tem v ponovno zkušnjo tlač tud vse druge, ki te izkušnje ne rabijo več, ker tiranja ni selektivna in si skuša vse podjarmit.    


Quote:
na kakšen način pa se posamezniki ozavestijo (prisilit se jih k temu ne da, ali pač? ? ?)


Nikakor drgač, kot da z vso možno  težo občutjo moč tiranje oz. pred njo priznajo vso svojo nemoč. To stanje mora vsak v svojem osebnostnem razvoju izvzat in če tega  ne nardi kritična masa folka na induvidulanem nivoju, se  to zgodi  pač kolektivno.  Odprta družba bi morala dopustit/omogočit in folk učit, da se totalitarnostjo  soči vsak pr seb (nekaj je v tem smsilu blo narjenga s spravljenjem vere v intimno sfero),  zaprta pa pač prevzame to nalogo kolektivno nase. Bardo ma prav, da to ni nujno slabo, ampak če bi res  ozaveščenega človeka vprašov, kaj je za posmeznika boljš, bi ziher izbral prvo variantio. Jesus je npr. tak primer induvidualne odrešitve in prav njena učinkovitost je (kako paradoskalno) razlog, da se   se je iz njegovga nauka razvila tako učinkovita  totalitarna/kolektivistična religija .  

Title: Re: Živalska farma
Post by vida on 10.08.2004 at 12:16:31


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 11:39:41:
... vprašanje je, če jo družba zna popedenat, ali jo raje pomete pod preprogo

/ ...samo grožnja z izgubo oblasti povzroča, da se le ta kolikor-tolikor samokontrolira... /

možno je, da pri nas ta grožnja ne obstaja  8)



Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 12:27:27


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 12:20:48:
btw... zakaj si se sploh spravil v dopisovanje ... če se ti dobesedno jebe?

Jebe se mi naprimer za naše politike.
Čisto za vse se mi pa ne  ;)

Tematika je lahko zanimiva, če jo pogledamo bolj na splošno in če se ne omejujemo samo na tale naš majhen vrtiček.



Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 12:40:20


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 12:19:07:
em, samo to deluje točno 1 generacijo ... kaj pa pol...?


V zgodovinskem kontekstu se kolektivno spedena  v bistvu glih tisto, kar nismo sposobni v določnem  obdobju spedenat induvidualno. S to razliko, da ma zgodovina en fazni zamik in da njeno težo vedno občutjo tiste generacije, ki niso nč 'krive'. Nacizem v nemčiji so zakuhale npr. generacije vzgajane v patrirhalnem duhu in ker moderna  generacija ni bla uspobljene na en  inovativnen način odgovorit na ta avtoritarn vzorec, je najbolj najebala prav ta  generacija nč krivih  mladih, ki so jih tastari zarad lastne  nesposbnosti sosočenja s totalitarizmom poslali umirat na fronte.  Zarad takšne zgodovinske 'karme' zmerom nafukajo nedolžni, zato se nima smisla  slepit in zato bi vsak moral zmerom znova razčiščevat z avtoritarizmom pr seb, ne pa da pusti stvari urejat kolektivno.  Je pa res, da ko vsak pr seb to tko ozavesti, to spoznaje postane na nek način kolektivno, a vendar na drgačan način, kot je bil   kolektivizem posameznik v  vsaki  družbi  do zdaj navajen dojemat.                

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 12:52:56

Seveda me tema zanima, Živalska farma pa sploh  :D

Sonce ali pa vreme mi še bolj od politikov kroji usodo, pa bi vseeno lahko potrdil, da se mi jebe tudi za sonce in vreme.
(v smislu, da se ne sekiram, ker bo enkrat eksplodiralo in ugasnilo in da je lahko pogubno, če se mu preveč približamo, takole od daleč pa lahko prav prijetno greje)

Če se mi za politike jebe, iz tega tudi še ne sledi volilna abstinenca. Svoj glas bom dal tja, kjer ocenjujem, da ga bodo manj srali. Sicer pa prav veliko energije v politični cirkus ne nameravam vlagati.




Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 13:20:53

Bardo, ko smo glih pr punku pa par tem jebaškem odnosu do politke. Takrat, ko so fantje  javno razglašal, da se jim politika jebe, so moral zato imet jajca, dons pa to zveni dost  'brezajajčno'.  Fantje so  avtoriteto za take izjave črpal globoko v odpru proti tiraniji  tedanje izpraznjene maistrimovske  rokovske kulture, ki se je bolj kot ne slučujno ujela tud z izpraznenostjo vladavine samoumpravnega socializma. Dons  je zjava, da ne jebeš politike, lahko precej  plehka in je lahko le posledica nesposbnosti soočenja s  kakšno drugo obliko tiranje (npr. ekonomske - glej primer beli možje) kot pa dokaz  soočenja z avtoriteto spoh, tko da bi blo  vredno ob takih najinih izjavah mal zastričt z ušesi :-/ ::) ;).      

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 13:35:26

Če sem čisto iskren, mi punk nikoli ni dobro sedel, privlačen mi je bil kvečjemu njihov odnos do oblasti, kar pa tudi ni bilo nič revolucionarnega, saj so pred tem imeli podoben odnos do oblasti tudi že rokerji (Mick Jagger se je naprimer poscal na angleški parlament)

Tak odnos do oblastnikov se mi zdi ravno pravšen in nič kaj pretiran, saj se vsaka poveličevanja ali buhnedaj čaščenja oblastnikov prehitro  sprevržejo v totalitarizem.

Čaščenje politikov kot da bi bili nekakšni bogovi je po moje edini tak dobro znan družbeni pokazatelj, ki je doslej še skoraj vedno privedel do totalitarizma.






Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 13:41:21

Sinja, teb očitno sede takole posipanje s pepelom pri drugih. Na tisti del postov, ki pozivajo k temu, da se vsak sam in s tem  tem tud ti  posuje pelpelom in si na tak  način nekako kolektivno priznamo  osebno 'krivdo' za razvoj tiraniije kot obliko družbene represije, še zdaleč ne reagiraš tko ekspresivno.  :-/ ::) :)

Title: Re: Živalska farma
Post by vida on 10.08.2004 at 13:52:27


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 12:21:17:
in zakaj ne?


po moje prvič zato ker 50-letna utrjena oblast prejšnjega sistema do sedaj še ni sestopila iz oblasti (razen krajšega obdobja po prvih "demokratičnih" volitvah in kasnejših Bajukovih dveh mesecev) in se je tako imela priložnost še dodatno utrdit.
in drugič ker je opozicija nikoli ni resneje ogrozila.

Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 10.08.2004 at 13:53:54


Bardo_Thodol wrote on 10.08.2004 at 13:35:26:
Če sem čisto iskren, mi punk nikoli ni dobro sedel, privlačen mi je bil kvečjemu njihov odnos do oblasti, kar pa tudi ni bilo nič revolucionarnega, saj so pred tem imeli podoben odnos do oblasti tudi že rokerji (Mick Jagger se je naprimer poscal na angleški parlament)

Tak odnos do oblastnikov se mi zdi ravno pravšen in nič kaj pretiran, saj se vsaka poveličevanja ali buhnedaj čaščenja oblastnikov prehitro  sprevržejo v totalitarizem.

Čaščenje politikov kot da bi bili nekakšni bogovi je po moje edini tak dobro znan družbeni pokazatelj, ki je doslej še skoraj vedno privedel do totalitarizma.


Ja, maš prav, rock je  v družebenem smilsu sam po seb antitotalitaren že zarad svojega induvidualizma, to je lastnosti, da si vsak da duška  v svojih radostih in tudi strahovih (je zato šel tud z roko v roki drogo/alkoholom). Totalitarzmi so zarad poudarka na kolektivizmu dost bolj brezkrvni, a kljub temu močni/impresivni (himnično prizdignjeni in transcedentni) kar je znal balzno dobr prikazat lajbah na način, da je združu neposrednost  rock muske  s totalitaristično ikonofrafijo.    

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 14:08:22


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 14:03:35:
...tut tko, da pade berlinski zid..


Ich bin ein Berliner  ;)



Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 15:11:31


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 14:49:34:
u bistvu, če dobro pomislim Nemci so kolektivno krivdo za II svetovno vojno sprejeli in so se dane lekcije naučili in družba je v svoje varnostne mehanizme vgradila mehanizme, kot naprimer prepoved skrajnih strank ...

v nasprotmen primeru so Italijani tej kolektivni obsodbi in nošenju kolektivne krivde ušli in danes se zopet dogaja, da se Mussolini postavlja na pediestal


tko da kolektivna krivda ... sploh ni tako slaba...

...ker je to očitno tudi pot do katarze in posledično boljše družbe...


Kolikor sem se imel prilike pogovarjati z Nemci, sem dobil vtis, da ne čutijo prav nobene kolektivne krivde, vsaj mlajši rod ne, ki mu čist dol visi, kaj so ga tastari takrat srali.
Starejši pa se počutijo bolj kot ne izigrane, počutijo se kot tepčki, ker so se pustili tako na lahek način zapeljati peščici manijakov.

Italijani so malo drugačen primer, kar pa zaradi vpliva mediteranske mentalitete ni nič nenavadnega.
Italijani Musolinija niso nikdar prav zares jemali, saj so sposobni iz čistega oportunizma svoje prepričanje v eni uri tudi trikrat spremeniti ...
Zaradi bogate tradicije in spevnosti njihovega jezika so spretni diplomati in znajo vsakogar preglasiti, koliko so bili pa takrat resni, se je pokazalo na bojiščih, ko so se bili pripravljeni takoj vdati, ko je šlo zares.

To je sicer običajen stereotip o Italijanih (ki je bil tudi lepo prikazan v nadaljevanki Alo' Alo'), vendar na splošno ni daleč od resnice ...




Title: Re: Živalska farma
Post by t on 10.08.2004 at 15:34:25


Bardo_Thodol wrote on 10.08.2004 at 15:11:31:
Italijani Musolinija niso nikdar prav zares jemali, saj so sposobni iz čistega oportunizma svoje prepričanje v eni uri tudi trikrat spremeniti ...




Italjani najbrž sploh niso bili zares fašisti, niso zares preganjali slovencev, požigali narodnih domov ...  ::)

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 15:58:11


t wrote on 10.08.2004 at 15:34:25:
Italjani najbrž sploh niso bili zares fašisti, niso zares preganjali slovencev, požigali narodnih domov ...  ::)

Vsi Italijani niso bili fašisti, kot tudi vsi Slovenci niso bili komunisti.
Vsi Slovenci tudi niso po vojni izvensodno pobijali.
Taka dejanja so vedno delo manjših skupin s pregretimi glavami, kakršnih je mogoče najti povsod.



Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 10.08.2004 at 16:14:12


Bardo_Thodol wrote on 10.08.2004 at 15:58:11:
Taka dejanja so vedno delo manjših skupin s pregretimi glavami, kakršnih je mogoče najti povsod.

Po mojem ze tukaj omenjani Nemci niso ravno primer, ki  bi podpiral tole zadnjo trditev, saj je Naciste podpiralo kar veliko vec kot nekaj razgretih glav. Tudi ko so na ulicah odkrito sikanirali Zide. Sicer je uspelo Nacistom res vzpostaviti strahovlado, vendar je za kaj takega potreben vsaj tih pristanek tudi ne tako razgretih glav.

bp

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 16:30:40

Ta tiha podpora večine tistim tapravim razgretežem je le eden od zunanjih simptomov sodobnih bolezni družbe.

Dejanskega genocida nad motečo manjšino večina prebivalstva niti ne bi bila zmožna izvajati, saj bi se prej kot slej uprla in tako so tudi koncentracijska taborišča pred prebivalci takratne Nemčije morali skrivati. Po uradni verziji so jih pošiljali v delovna taborišča, kar pa ni nikogar motilo, kot verjetno tudi danes večine Slovencev verjetno ne bi motilo, če bi začeli pošiljati naprimer Rome v kakšne delovne kampe, kjer bi jih kao "navadili" dela in "poštenega" življenja.




Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 10.08.2004 at 17:32:57


sinjeoka wrote on 10.08.2004 at 17:22:31:
kaj "tiho večino" pripravi do tega, da voli "razgrete glave"

Nezadovoljstvo, občutek nemoči, upanje, da jim bodo spremembe (čimbolj radikalne) prinesle koristi?

bp

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 10.08.2004 at 17:56:34

In ne smemo pozabiti dejstva, da smo ljudje z biološkega vidika v osnovi dokaj nestrpne in včasih tudi precej krvoločne zveri in to se lahko izrazi tudi v obliki take tihe podpore razgretih glav.




Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 11.08.2004 at 11:09:00


sinjeoka wrote on 11.08.2004 at 11:04:31:
hja ... že res ... toda zakaj jim ne potegne (glede na perpetum mobile zgodovine), da se taka drža ne izplača?


Verjetno si premalo angažirana, da bi te revčke razsvetlila, kaj se jim izplača  ;)




Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 11.08.2004 at 11:15:49


sinjeoka wrote on 11.08.2004 at 11:14:42:
em .. kako naj pa to storim, če mi to ne uspe niti pri tebi :-[ :P ;D


Hvalabogu, da ti ne uspe  ;D


Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 11.08.2004 at 11:34:59

Zdi se mi, da je v vsaki druzbi, tudi v parlamentarni demokraciji, za njeno stabilnost najbolj nevarno stanje, ko neka zadosti stevilna oz. mocna druzbena skupina postane zadosti izkljucena, da nikakor ne uspe izraziti in vsaj delno uveljaviti svojih interesov.

Title: Re: Živalska farma
Post by Lilith on 11.08.2004 at 11:41:29


sinjeoka wrote on 11.08.2004 at 11:40:03:
toda kaj je edino kar lahko prepreči igro moči ...?


atentat?  ::) :P

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 11.08.2004 at 11:44:05


Lilith wrote on 11.08.2004 at 11:41:29:
atentat?  ::) :P


Lilith, tle se že dogovarjamo, da si zadostila vsem kriterijem za sprejm v našo specialno celico anarhistične skupine  ;D




Title: Re: Živalska farma
Post by Lilith on 11.08.2004 at 11:47:17


Bardo_Thodol wrote on 11.08.2004 at 11:44:05:
Lilith, tle se že dogovarjamo, da si zadostila vsem kriterijem za sprejm v našo specialno celico anarhistične skupine  ;D


 ;D

Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 11.08.2004 at 12:06:37


sinjeoka wrote on 11.08.2004 at 11:40:03:
ekonomiji se temu reče monopol ...

toda kaj ustvarja monopole ... ? ? ?

ok zadaj je igra moči ...

toda kaj je edino kar lahko prepreči igro moči ...?

Ekonomisti bi verjetno povedali, da so pri nastanku monopolov pomembne visoke vstopne bariere, ki konkurenci onemogocajo vstop na trg.

Za preprecevanje nastanka monopolov je potrebno znizati vstopne bariere (odpraviti se jih verjetno ne da nikoli povsem) in odpreti trg za nove ponudnike.

Vzporednice z druzbeno strukturo bi lahko bile druzbena stratifikacija, zaprtost za prehode med razlicnimi segmenti, zdravilo pa zavzemanje za vecjo odprtost?

bp

Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 11.08.2004 at 12:14:16


wrote on 11.08.2004 at 11:34:59:
Zdi se mi, da je v vsaki druzbi, tudi v parlamentarni demokraciji, za njeno stabilnost najbolj nevarno stanje, ko neka zadosti stevilna oz. mocna druzbena skupina postane zadosti izkljucena, da nikakor ne uspe izraziti in vsaj delno uveljaviti svojih interesov.


Vprašanje, ali je izključena zarad nedemokratičnega diktata večine al pa nima zadostnega znanja, spretnosti in  podpore, da bi lahko izrazla in uveljavljavla svoje interese skoz eno demokratično proceduro. Vprašanje je torej,    a se sama izključuje zarad avoritarnih  teženj po uveljavljanju interesov al pa je žrtu avoritarizma drugih. V prvem primeru je njen avoritizem družebo škodljiv, v drugem pa bil kratkoročno clo koristen, samo je zgodovinsko potrjeno, da se  tist, ki v imenu resnice avtoritarno odgovorja  na prejšno avtoritarnost, na oblasti za zlepa ne odreče več vlogi avtoritarnega varuha (zgodovovinske) resnice, ki jo (kako parodoksalno)  nekoč imel dejansko v posesti.      

Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 11.08.2004 at 12:17:50


titud wrote on 11.08.2004 at 12:14:16:
Vprašanje, ali je izključena zarad nedemokratičnega diktata večine al pa nima zadostnega znanja, spretnosti in  podpore, da bi lahko izrazla in uveljavljavla svoje interese skoz eno demokratično proceduro.

Po mojem mnenju je pa cisto vseeno zakaj je izkljucena.

bp

Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 11.08.2004 at 12:45:10

V bistvu res ni važn, razen če to vpliva na to, kako se ta skupina uči hendlat z občutkom, da je posestnik resnice. Vsaka avtoritarnost se napaja iz tega občutka in če se skupina ne nauči s tem občkom posestnika resnice  hendalt, ko je v manjšini in ogrožena, se tega na oblasti zihr ne bo naučila.

Paralamentarna demokracija vbija posameznim interesnim skupinam v glavo, da itak nimajo v  posesti  resnice in da jo v bistvu noben nima in da je to temelj strpnosti in tolerance in  zato skupinam  začne hitr začne upadat volja,  da svoj interes branjo al pa uveljavljao.  Zato je parlamnetarna demokracija tud tolk brezkrvna, da jo v bistvu noben, ki res  čuti, da poseduje renico, ne mara. To po pomje ni dobr, ker pol se folk sčasoma čist neracionalno in nekritično navduši nad  avoritarnostjo, ki ni nujno, da ma sploh
kakšno vezo z resnico.  Parlamentarna demokracija bi morala  bit nasprotno mehanizm, ki uči in omogoča skupinam izražat njihovo resnico, ne da bi se je moral pri njenenem uveljavljanu odrekat zato, ker bi se s tem moral odraekat tud njeni avoritarnosti. Če bi vsaka skupina  pri uvljavljanju resnice računala res izključno na  njeno lastno avtoritativnost, pol ji tud na oblasti ne bi prišlo na misu, da  je z avtoritativnostjo sploh mogoče  nadomešačt resnico.  

Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 11.08.2004 at 13:47:12


sinjeoka wrote on 11.08.2004 at 12:49:42:
... toda kaj je tisto orožje s katerim uspeva konkurentom drobit tržne mehanizme (lahko je to pravna pot, ali čisto ekonomski prijem in dogajanje trga)... toda gre za skupni imenovalec ....


...p.s. najbolj zapletena vprašanja se rešuje z zelo simpel odgovori ...

potem sem jest zgleda butast, ker ne vidim simpl odgovorov, ali pa se mi zdijo napacni.

ne vidim nobenega skupnega imenovalca med machine gun Kelly, (ne) kupujte (ne) slovensko blago, visokimi klicnimi cenami v druga omrezja in birokratskimi in pravnimi zapleti.

vstopne ovire so lahko zelo razlicne narave, odvisne od situacije pa vse do dobrega zelodca.

bp

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 11.08.2004 at 14:00:40

Skupni imenovalec je pohlep.

Samo ni mi pa jasno, kako se učinkovito boriti proti pohlepu.
Ljudi je strah, da če ne bodo oni pobrali, bo pa kdo drug, pol je pa že bolje da oni in tako naprej v krogu ...



Title: Re: Živalska farma
Post by Madan Gopal Das on 11.08.2004 at 14:29:14


Bardo_Thodol wrote on 11.08.2004 at 14:00:40:
Skupni imenovalec je pohlep.

Samo ni mi pa jasno, kako se učinkovito boriti proti pohlepu.
Ljudi je strah, da če ne bodo oni pobrali, bo pa kdo drug, pol je pa že bolje da oni in tako naprej v krogu ...

dokler se veliko ljudi grebe za nekaj kar je omejenga je vedno vsakega od njih strah da on ne bo dobil ali da ne bo dobil dovolj (vsak bi si itak shranu se mal za rezervo).

to je narava tega sveta. stalno zivet v strahu in skrbeh. eno zivo bitje je hrana drugemu itd. boj za prezivetje. za "zivljenje" pa se rab hrana, cutno uzivanje in ugled. ker pa je vse to troje omejen so stalno problemi in kreganja. zdej... al narest te 3 potrebe neomejene, da bo za vsakega dovolj (good luck! ;) ) al pa it onkraj materialne eksistence in zazivet v popolnem in trajnem miru in zadovoljstvu.

Hari bol.

Title: Re: Živalska farma
Post by Bardo_Thodol on 11.08.2004 at 14:57:39


sinjeoka wrote on 11.08.2004 at 14:49:12:
pohlep je zgolj motiv ... sam pohlep še ni razbil monopola .... ;D


Monopol zdrobiš tako, da ga razstaviš na več manjših delov (divide et impera).
Brez pohlepa pa tudi ne bi bilo potrebe po razbijanju česarkoli.



Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 11.08.2004 at 21:04:46


sinjeoka wrote on 11.08.2004 at 20:54:16:
recimo da je to misel bp-potrošnika

kaj bi pa rekel bp-konkurent, kateremu je življensko važno, da ga monopol ne povozi?

bp-konkurent bi rekel, da mora on povozit monopol, ali pa postat del njega, ker bo sicer povožen.

Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 12.08.2004 at 11:58:39

Obstaja ena proti monopolom 'cepljena' vrsta folka, ki se kljub temu, da se nahaja  monopolnem sitemu  al pa kljub temu, da ni del monopala, ne identificara s svojim ne/monopolnim položajem niti kot povoženec  niti kot monopolist.  Dinamizma za svojo aktivnost prepotso ne črpajo iz identifikacije z vsemi možnimi monopolističnimi situacijami  (ki so v bistvu igra avtoritete moči/položaja/naziva),  ampak neposredno iz avtoritete resnice.  Ne boste verjel, ti 'cepljenci' so neprecenljive tržne vrednosti za vsakega monopolista, samo jih parktično ni možno porabit, ker takoj ko bi začel al pa dejansko začnejo  služit atoriteti moči, zgubijo vso moč, ki jim jo daje avtoriteta resnice.    :-/ ;)

Title: Re: Živalska farma
Post by titud on 12.08.2004 at 13:57:23

O arhaičnem pojmovanju avtoritarnih 'gospodarjev resnice' sem že govoru. V arhaičnem smislu so bli gospodarji resnice preroki, sevečeniki, pogalavarji,  kralji, vrači/šamani..., ki so svojo avtorieto utemeljevali na dostopu do zunanje resnice, na svoji izjemni sposobnosti vpogleda v resnico, ki da je dana le njim (na podlagi mističnega vpogleda povzročenega v posebnih psihofizičnih okoliščinah, z genestko/dedno pogojenostjo...). To je bla predmoderena, neodrasla faza v razvoju družbe, podobna otroški fazi v razvoju  človekove osebnosti, ko posameznik ni sposben razločit avtorite resnice od njenega nosilca.

Za moderno družbo  naj  bi blo značilno, da resnica je dostopna vsakemu  posamezniku induvidualno in v tem smsilu je ta resnica zanjga vrhovna avtoriteta. Temu spozanju so se (deloma) prilagoddili  družbeni sistemi (npr. prosovetljeni absolutizem skoz revolucijo v predstavniško  demokratnično družbo, ta pa naprej v ...?), na duhovni ravni religiozni sistemi (npr. protestantizem) in filozofija(npr. humanizem), na materilni/produkcijski pa idelogije (kapitalizem, socializem v vseh izpeljankah, komunizem ...) in njej odgovarjajoči produkcijski načini tja do sodobnenga postindustijskega  potrošništva, v katerem je inuvidulni kupec kralj. In zakaj zdej to tle predavam? Zato ker celmu procesu induvidualizacije manjaka  samo še tista pika i, t.j. spoznanje, da  induvidaulna spobnost priklopit se na avtoritavini vir resnice ne pomen induvidulano priklopit se na 'zunanji' vir resnice, ampak da je ta vir resnice v resnici v vsakem posmezniku samem. Nekaj takih prebliskov  je v modrerni zgodovini sicer blo, a so so se večinoma slabo končal, ker folk na to  spozanje ni še zavestno pripravljen tako, da bi ga to spozanje povsem ne 'zalilo', t.j. da se posameznikov jaz ne bi  v celoti poistoveti z avtorativno močjo resničnosti  lastnega sebstva.                

Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 12.08.2004 at 14:26:04


sinjeoka wrote on 12.08.2004 at 11:25:15:
no fino ... kaj bo pa potem bp-konkurent storil?

tega pa ne bog ne  šlogarce ne vejo povedat, kaj šele jest.

bp

Title: Re: Živalska farma
Post by bp on 12.08.2004 at 14:56:34


sinjeoka wrote on 12.08.2004 at 14:47:30:
ok ... tudi prav ... kaj pa bi v takem primeru storil kak američan ... (pa ne Bush) ....

za direktorja ameriske firme v SI, ki je sicer korzican, vem, da hodi od poncija do pilata in jamra in se pritozuje, vlaga pritozbe inu tozbe,  malo lobira, v glavnem pa caka ... pac dela kar zna in zmore

bp

Title: Re: Živalska farma
Post by Miro on 25.08.2004 at 11:39:39


sinjeoka wrote on 09.08.2004 at 09:29:23:
glede na to, da tule debatiramo o "kako spraviti Slovenijo na pravo pot", toplo priporočam to Orwellovo klasiko v branje...

Knjiga je bila napisana v času, ko ruski socializem še ni bil na vrhuncu, ko je komunizem šele krenil na osvajalski pohod po svetu...

...in knjiga daje odličen odgovor na vprašanje, zakaj se zgodovina ponavlja in zakaj nekateri narodi nihajo iz enega totalitarnega režima v drugega...


Komunizem ni nikoli krenil v osvajalski pohod po svetu, ker še nikjer ni bil ustanovljen kot sistem. To, o čemer govori Živalska farma, če jo seveda dobro prebereš, je ravno to, da komunizma še nikjer ni bilo. Ideja komunizma je bila uporabljena za vzpostavljanje raznih diktatorskih režimov, ki jim je kapitalistični zahod dal nalepko komunizma. Ravno pred kratkim sem v Delu prebral nek članek, kjer novinar omenja "komunističnega diktatorja Fidela Castra", pri tem pa pozablja, da Kuba ni komunistična država in da Fidel v življenju nikoli ni bil komunist. Evo kaj naredi dobra ameriška propaganda. Žreš mkdonalde, možgane pa pošlješ na dopust.

Da bo bolj jasno, naj povem, da je bil George Orwell socialist, levičarski intelektualec, naklonjen ideji komunizma. Živalska farma, predvsem pa roman 1984 pa obravnavata degeneracijo dobre ideje v totalitarni sistem, pri čemer se Orwell poslužuje predvsem dobro znanih stalinističnih štosov,  npr. tistega znanega "laž je resnica", če jo dovolj dolgo ponavljaš.

Da bo naša radost še večja (saj živimo v demokraciji), naj povem, da je laž resnica postala tudi v iluziji svobodnega sveta, v kateri živimo. Bavbav komunizma je zamenjal bavbav terorizma in evo, v roku dveh let, če še niste vedeli, bomo morali vsi zamenjat pasoše s takimi, kako se že reče, biometričnimi ali kaj, ki bodo vsebovali čip z našimi podatki (katerimi, to ve le Veliki brat), predvsem pa bomo morali ODDATI PRSTNE ODTISE (če bomo želeli potovati preko meja naše širne domovine) pooblaščeni ustanovi - državi, kot se je nekoč delalo v tistih sataniziranih komunističnih diktaurah. In, npr, da ne naštevam preveč, "komunistične" diktature vseeno niso poznale davka na vodo, ki ravno zdaj grozi vsem kmetom, ki so bili tako predrzni, da so si na svoji zemlji izkopali vodnjak.

Torej, če imamo na razpolago en in isti drek v dveh različnih ovitkih, ne sodimo po ovitkih.

Zate je bil narejen ta sistem
ta sistem svobode,
zdej se pa igrej če hočeš
al pa sed doma, če nočeš.
(Pankrti)

Title: Re: Živalska farma
Post by Robi on 25.08.2004 at 21:00:06


Quote:
poznale davka na vodo, ki ravno zdaj grozi vsem kmetom, ki so bili tako predrzni, da so si na svoji zemlji izkopali vodnjak.


Naj si kmetje raje preberejo Uradni list, ne pa , da plačajo vse, kar si izmislijo občine.


Title: Re: Živalska farma
Post by Miro on 26.08.2004 at 11:03:56


Robi wrote on 25.08.2004 at 21:00:06:
Naj si kmetje raje preberejo Uradni list, ne pa , da plačajo vse, kar si izmislijo občine.


Le vkup le vkup uboga gmajna... ;D

Svet pogovorov » Powered by YaBB 2.3!
YaBB © 2000-2008. All Rights Reserved.